Press Room, Νέα

Stoiximan Super League Post Match: ΠΑΣ Γιάννινα – Πανσερραϊκός 0-2

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού, πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη στους «Ζωσιμάδες», επι του ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-0, με τον Ισπανό Μπετανκόρ να είναι MVP έχοντας 3 γκολ σε 6 τελικές μέχρι τώρα στην Super League! 2η σερί νίκη για τα «λιοντάρια» που αποκτούν ένα τεράστιο +9 απο Κηφισιά και ΠΑΣ.

Έτσι ξεκίνησε ο Πάμπλο Γκαρσία:

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Χόβαν στην εστία, τους Διαμαντή, Μπέργκστρομ, Θυμιάνη και Δεληγιαννίδη τετράδα στην άμυνα, τους Μορέιρα και Στάικο στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τον Ουάρντα ως επιτελικό χαφ και τους Τόμας και Ντάνκερλουι στα δύο άκρα, με τον Μπετανκόρ στην κορυφή της επίθεσης.

Α΄ Ημίχρονο

ΓΚΟΛ! 0-1! Στο 11’, ο Στάικος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Κλέιμαν έπεσε στη σωστή γωνία και απομάκρυνε, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και τον Μπετανκόρ να παίρνει το ριμπάουντ και τελικά με κεφαλιά να τη στέλνει στην εστία για το 0-1.

ΓΚΟΛ! 0-2! Στο 16’, με μια βαθιά μπαλιά ο Τομάς βρήκε τον Μπετανκόρ, κι εκείνος εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Κλέιμαν είχε βγει έξω από την περιοχή του, τον πέρασε και με πλασέ έγραψε το 0-2 μέσα πέντε λεπτά.

Στο 31’, μια ανάσα από το τρίτο γκολ βρέθηκε ο Μπετανκόρ, αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Ο Πανσερραϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπετανκόρ προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο του ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας το ποσοστό κατοχής της μπάλας, τουλάχιστον 9 ευκαιρίες, κρατώντας χωρίς φάση τον ΠΑΣ.

Ημίχρονο: ΠΑΣ Γιάννινα – Πανσερραϊκός 0-2

Β΄ Ημίχρονο

Στο 49’, ο Χόβαν απέκρουσε το σουτ του Κόντε, ο Τζίμας πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το γυριστό, αλλά ο Δεληγιαννίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 79′ η κεφαλιά του Εραμούσπε βρίσκει τον Μπάλαν κι εκείνος κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χόβαν.

Στο 85’, ο Κλέιμαν νικάει τον Άλεξιτς σε μια καλή στιγμή του Πανσερραϊκού στο δεύτερο ημίχρονο με την συνέχεια της φάσης να καταλήγει κόρνερ.

Τελικό αποτέλεσμα: ΠΑΣ Γιάννινα – Πανσερραϊκός 0-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπετανκόρ, ο Πανσερραϊκός έφυγε με το διπλό από τους Ζωσιμάδες, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα. Η διαχείριση του αποτελέσματος ήταν άριστη στο δεύτερο ημίχρονο, η Σερραϊκή ομάδα, απλώθηκε στο γήπεδο και χτύπησε στις αντεπιθέσεις. Πέρα απο δυο περιπτώσεις δεν υπήρξε ανησυχία στα μετόπισθεν, με την αμυντική λειτουργία συνολικά των «λιονταριών», να είναι ψύχραιμη και αποτελεσματική.

Τι ακολουθεί;

Την 20η Αγωνιστική της Stoiximan Super League, ο Πανσερραϊκός, αντιμετωπίζει τον Βόλο, εντός έδρας, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, το Σάββατο 27/1, στις 19:30.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης (61′ Κιάκος), Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος (61′ Ριένστρα), Τζίνο, Λεό (46′ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (82′ Έφορντ), Κόντε (61′ Μπάλαν).

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία):Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (90′ Μούργος), Ουάρντα (90′ Πεταυράκης), Ντάνκερλουι (81′ Οικονόμου), Μπετανκόρ (71′ Άλεξιτς).