Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – ΑΟ Καβάλα 2-0

Ο Πανσερραϊκός πήρε μια μεγάλη νίκη επί της Καβάλας, σε μια αναμέτρηση που έκρινε πολλά για την υπόθεση παραμονή. Το 2-0 του δευτέρου ημιχρόνου και η συνολικά εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε έναν ψυχωμένο αντίπαλο, έδειξε ότι ο Πανσερραϊκός αξίζει να παραμείνει στην Super League 2, με τη μάχη να συνεχίζεται.

Έτσι ξεκίνησε ο Πανσερραϊκός:

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε σε διάταξη 4-2-3-1, με τον Κατσίκα, κάτω απο τα δοκάρια, τους Ζέρη δεξιά και Βάντερσον αριστερά ως ακραία μπακ. Τους Γιανναράκη και Δημητρίου, στα στόπερ και με τους Μαρκιόνι και Κρητικό ως αμυντικούς μέσους. Μεσοεπιθετικά στα άκρα αγωνίστηκαν ο Στίνα δεξιά και ο Μέσσι αριστερά, με τον Ανάκογλου ως επιτελικό μέσο και τον Κανίς, μοναδικό προωθημένο.

Δημιουργία, φάσεις και ωριμότητα στο α’ μέρος!

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού το πήραν επάνω τους και απελευθερωμένοι, κατάφεραν να επιβληθούν απο νωρίς της Καβάλας, κάνοντας σωστή πνευματική και ψυχολογική διαχείριση στο πρώτο μέρος. Ειδικά, μετά απο τις πολλές ευκαιρίες κατάφεραν να να δημιουργήσει, χωρίς όμως να σκοράρουν, δεν απογοητεύτηκαν, αλλά με συγκέντρωση, σε επίθεση και κυρίως στην άμυνα, αντέδρασαν σωστά σε όλες τις φάσεις, δίνοντας ψυχολογία και στην εξέδρα, που χειροκρότησε βλέποντας την ομάδα, να παίζει ξανά ποδόσφαιρο.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με άγχος στο βρεγμένο τερέν του δημοτικού γηπέδου και έπαιξαν συντηρητικά στο πρώτο τέταρτο.

Μάλιστα η Καβάλα ήταν αυτή που έχασε τι πρώτες καλές ευκαιρίες, με τον Κατσίκα να ξεδιπλώνει ξανά το ταλέντο του.

Στο 15’ ο Καϊόμπι πλάσαρε απο ιδανική θέση, αλλά ο Κατσίκας είπε όχι, ενώ στην επαναφορά έβγαλε ένα ακόμα πιο δύσκολο σουτ του Έμπερτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κατσίκας παίρνοντας ψυχολογία έβγαλε ένα σουτ του Σπάσιτς σε κόρνερ, “ξυπνώντας” παράλληλα τους συμπαίκτες του για την συνέχεια του ημιχρόνου.

Ο Πανσερραϊκός μετά τις φάσεις του ΑΟΚ, κράτησε μπάλα, ηρέμησε το παιχνίδι του και βγήκε στην επίθεση, δημιουργώντας ασφυξία στην Καβάλα, σχεδόν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 30’ ο Ζέρης βγήκε μπροστά, έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κανίς δεν κατάφερε να σουτάρει σωστά.

Στο 33’, ο Μαρκιόνι εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ έξω απο την περιοχή του Κυρίτση, όμως ο προωθημένος Γιανναράκης δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα κι αυτή πέρασε άουτ.

Στο 35’ τα «λιοντάρια» άγγιξαν το γκολ με τον Κανίς να βγάζει σε πλεονεκτική θέση τον Στίνα, αλλά το πλασέ του Μολδαβού απέκρουσε ο Κυρίτσης, ενώ στην επαναφορά ο Μέσσι δεν μπόρεσε να σκοράρει. Από το κόρνερ που προέκυψε, ο Μαρκιόνι έστειλε την μπάλα στον Γιανναράκη, αλλά η κεφαλιά του Θρακιώτη στόπερ πέρασε άουτ.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έμεινε μπροστά κερδίζοντας είτε κόρνερ, είτε φάουλ έξω απο την περιοχή προσπαθώντας και με δευτέρες επιθέσεις να ανοίξει το σκορ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 41’ ο Ζέρης βρήκε τον χώρο σούταρε και ο Γιανναράκης που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έπιασε την κεφαλιά αλλά πέρασε άουτ, ελάχιστα απο το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κυρίτση.

Η τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα καλοζυγισμένο σου του Στίνα που ήταν σε πολύ καλή μέρα, αλλά ο Κυρίτσης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα, για να στείλει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός – ΑΟΚ 0-0

Ο ΑΟΚ πάλεψε…ο Πανσερραϊκός ήταν πολύ καλύτερος!

Με την έναρξη του β´ μέρους η βροχή δυνάμωσε στις Σέρρες, όπως και η επιθετική ορμή του Πανσερραϊκού, που έψαχνε το γκολ με πάθος κόντρα στον ΑΟΚ! Ο αγωνιστικός χώρος παρέμεινε σε άριστη κατάσταση κι αυτό βοήθησε και τις δυο ομάδες να παίξουν με ποιότητα στο τοπικό ντέρμπι.

Μόλις τέσσερα λεπτά απο την επανέναρξη του αγώνα ο Πανσερραϊκός ξεδίπλωσε μια ιδανική αντεπίθεση πιέζοντας και κλέβοντας ψηλά, όπως είχε μάθει να κάνει στο ξεκίνημα της σεζόν και ο Μέσσι με δυο κοφτές τρίπλες πέρασε τον αντίπαλο του, σέντραρε στην καρδιά της μικρής περιοχής και ο Κανίς ανάμεσα απο δυο αντιπάλους νίκης τον Κυρίτση, κάνοντας το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών!

Ένα μόλις λεπτό αργότερα ο Σταμένκοβιτς επιχείρησε ένα καλό σουτ, αλλά ο Κατσίκας είπε και πάλι όχι!

Στο 52’ ο Κανίς έχασε μοναδική ευκαιρία για διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και να δώσει σημαντικό προβάδισμα στον Πανσερραϊκό. Ο Στίνα που με τον Ανάκογλου έκαναν ότι ήθελαν στην μεσαία γραμμή, έβγαλαν τετ α τετ τον Μαροκινό αλλά με τα πόδια έβγαλε σε κόρνερ ενστικτωδώς ο Κυρίτσης.

Η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε μέτρα στο γήπεδο χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες, σε κεφαλιές του Σαμπανιδη και του Καϊομπι, αλλά ο Κατσίκας δεν προβληματίστηκε αποκρούοντας και τις δυο εντυπωσιακά.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού αναγκάστηκε να κάνει αρκετές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο λόγω προβλημάτων τραυματισμών, όπως του Δημητρίου που ήταν εξαιρετικός.

Αντικαταστάθηκαν επίσης ο Κανίς, ο Μέσσι και ο Ανάκογλου που ταλαιπωρούνται με τραυματισμούς και ενοχλήσεις.

Μετά το 70’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πανσερραϊκό όμως να κρατά με άνεση μακριά απο την εστία του, τους παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη, που είχαν πάθος κα πλάνο στο παιχνίδι τους και πάλεψαν μέχρι το τέλος για να πάρουν έστω έναν βαθμό στο ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό.

Μετά το 80’, ο Πανσερραϊκός βρήκε κενούς χώρους, ενώ συνέχιζε να πιέζει καθολικά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Στίνα συνεργάστηκε άψογα με τον Ντίαζ που έδωσε ξανά πολλές μάχες, αλλά κατάφερε να κάνει κι αυτό που πρέπει, σκοράροντας και τελειώνοντας το ματς με το 2-0 με ένα ιδανικό πλασέ.

Τι ακολουθεί;

Την επόμενη αγωνιστική, η Σερραϊκή ομάδα φιλοξενείται στην Αριδαία, απο τον τοπικό Αλμωπό, την Τετάρτη, μετά το Πάσχα 27 Απριλίου στις 15:00.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κατσίκας, Ζέρης, Γιανναράκης, Δημητρίου (66′ Κεφαλάς), Βάντερσον, Μαρκιόνι (78′ Καραμπέρης), Κρητικός, Ανάκογλου (61′ Έππας), Κανίς (66′ Ντίαζ), Στίνα, Μέσσι (78′ Πίντο).

ΚΑΒΑΛΑ (Διλμπέρης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Αρμάλας, Στίκας, Σπάσιτς (40′ λ.τ Σταμένκοβιτς), Θωμαΐδης, Πανουργιάς (54′ Αμούρ), Μαρινάκης, Σαμπανίδης (69′ Οκάν), Καϊούμπι, Έμπερτ.