Press Room, Νέα

Stoiximan Super League Post Match: Ατρόμητος-Πανσερραϊκός 1-1

Την ευκαιρία να πάρει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη έχασε η ομάδα μας κόντρα στον Ατρόμητο. Δεχόμενη για ακόμη ένα ματς γκολ στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, ισοφαρίστηκε από την ομάδα του Περιστερίου και άφησε δύο βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να σκαρφαλώσει σε θέση play off. H oμάδα μας ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχε να αντιμετωπίσει την κακή διαιτησία του Κατοίκου, ο οποίος είδε χέρι του Χατζηστραβού στο γκολ του Μπέργκστρεμ στο 24΄ και ενώ το VAR τον κάλεσε για να… κατοχυρώσει το γκολ, ενώ επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων με χαρακτηριστική την περίπτωση του Τζαβέλλα που κατάφερε να ολοκληρώσει το ματς.

Η ομάδα μας είχε τον Χοβάν κάτω από τα γκολπόστ, τους Ντανκερλούι, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτη, Πηλέα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Πεταυράκη, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβό τετράδα στα χαφ και ο Μασαρίποφ πίσω από τον φορ Άλεξιτς.

Σέντρα με μισή ώρα καθυστέρηση
Το ματς ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση (19:30 αντί για 19:00) επειδή η αποστολή των γηπεδούχων άργησε να φτάσει στο γήπεδο λόγω των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων που υπήρχαν στην Αθήνα για τον Μαραθώνιο και ενώ η αποστολή της ομάδας μας, παρότι φιλοξενούμενη, ήταν στο γήπεδο από τις 17:00.

Ο αγώνας…
Τα πρώτα λεπτά κύλησαν σε σετ τέμπο. Ο Ατρόμητος διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων, βρήκε ένα καλό σουτ στο 9′ με τον Καμαρά που έβγαλε ο Χόβαν και έδειχνε πιο δραστήριος. Στο 20′ όμως είχαμε διακοπή αρκετών λεπτών, όταν τα «λιοντάρια» σκόραραν με τον Μπέργκστρεμ σε στατικό, ο ρέφερι ακύρωσε το τέρμα τους και κλήθηκε να δει τη φάση στο VAR όπου εκ νέου υπέδειξε φάουλ (για χέρι του Χατζηστραβού). Αμέσως μετά ακολούθησε ένταση μεταξύ των δύο πάγκων, για περίπου 10′ δεν υπήρχε παιχνίδι και ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα.

Ο Χατζηστραβός «έχτισε» και «τελείωσε» το 0-1
Στο 40′ όμως το παιχνίδι «άναψε», καθώς ο Αλεξιτς «τσίμπησε» προ του Κούντε στην μεσαία γραμμή για τον Χατζηστραβό που βρήκε κενό χώρο, βγήκε στο τραζνίσιον, έπαιξε για τον Μασαρίποφ και πάτησε στα καρέ του Τσιντώτα. Ο Ουζμπέκος του πάσαρε και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τα «λιοντάρια» έκαναν το 0-1 και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, καθώς οι Περιστεριώτες δεν κατάφεραν να «απαντήσουν». Βρήκαν στατικά (π.χ. 4-0 τα κόρνερ), μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Ντε Μποκ στο 45’+3′ (ο Αυλωνίτης έβαλε σωτήρια την κόντρα), αλλά παρέμειναν «άσφαιροι».

Το δεύτερο ημίχρονο…
Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι θέλησαν να γίνουν και εύλογα πιο απειλητικοί και με την είσοδο του Αντζιελέσκι ναι μεν διατήρησαν το 4-3-3 που ξεκίνησαν, όμως ο τελευταίος πήγε στο «9», ο Βαλέντσια στο ένα άκρο, ο Ρομπάιγ παρέμεινε στο άλλο και ο Καμαρά πέρασε στον άξονα. Οι Περιστεριώτες κρατούσαν μπάλα, αλλά ο Πανσερραϊκός ήταν εκείνος που «άγγιξε» το γκολ και το 0-2, όταν ο Ουεντραόγκο βρήκε όμορφα στο 54′ με μακρινή μεταβίβαση τον Αλεξιτς στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, εκείνος βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα και πλάσαρε, όμως ο 30χρονος πορτιέρε απέκρουσε με τα πόδια,κράτησε το 0-1 και την ομάδα του «μέσα» στο ματς.

Ο Πανσερραϊκός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το ματς μέχρι και το 90′!
Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έβαλαν στο «λεξιλόγιό» τους και τον όρο «διαχείριση», όπου και πήραν πολύ καλό βαθμό. Με κοντά τις γραμμές δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να «παράγουν» φάσεις, παρότι η δράση παίζονταν ως επί το πλείστονστο δικό τους αμυντικό μισό. Την ίδια στιγμή κυρίως με τον Πηλέα από τα αριστερά «έψαχναν» και την κόντρα, ενώ ο Αυλωνίτης, σε πρώτο επίπεδο, αλλά και ο Μπέργκστρομ «καθάρισαν» σχεδόν όλα τα στατικά των αντιπάλων τους που ήταν πάρα πολλά. Στο μόνο που βρήκαν τελική οι γηπεδούχοι ήταν μία κεφαλιά του Ντε Μποκ στο 69′ που αν και ήταν σε καλή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Ηταν η μόνη ευκαιρία (μεγάλη, μικρή, «καθαρή» κτλ) του Ατρόμητου στην κανονική διάρκεια του δεύτερου μισού.

Στις καθυστερήσεις τα «λιοντάρια» δεν έκαναν το 0-2 και τελικά έγινε το 1-1
Υπό αυτές τις συνθήκες μπήκαμε στις καθυστερήσεις, όπου στο 90’+3′ τα «λιοντάρια» βρέθηκαν φάτσα με το 0-2. Σε εξαιρετική τους αντεπίθεση ο Τομάς έκανε το πλασέ, ο Τσιντώτας δεν μπορούσε να αντιδράσει αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του. Δευτερόλεπτα μετά ο Ντίρκς με ωραία ενέργεια από τα αριστερά βρήκε τον Αντζιέλσκι και ο φορ των γηπεδούχων σκόραρε με κεφαλιά, στη μόνη ευκαιρία της ομάδας του μετά την ανάπαυλα σε ροή αγώνα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε (74’ Κουέν), Ρομπάιγ (74’ Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87’ Ντιρκς), Φριντζόνσον (46’ Αντζιέλσκι), Βαλένσια.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ: Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (89’ Κολομπίνο), Πηλέας (80’ Δεληγιαννίδης), Μασαρίποφ (60’ Τομάς), Αλεξιτς.