Press Room, Νέα

PreSeason Φιλικό: Άρης-Πανσερραϊκός 1-0

Ο Πανσερραϊκός μας, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στον Άρη, σε φιλικό προετοιμασίας στην Σκύδρα, αν και ηττήθηκε με σκορ 1-0. Η ομάδα δείχνει πως παιχνίδι με το παιχνίδι αποκτά συνοχή και είναι ανταγωνιστική απέναντι σε ισχυρότερους αντιπάλους. Ο αγώνας κρίθηκε απο ένα πέναλτι στο 70′ που έκανε ενστικτωδώς με το χέρι, ο Δημήτρης Γκούρτσας και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπρούνο Γκάμα, ενώ το η ομάδα μας, είχε πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για γκολ, με τον Πέτρου, σε τετ-α-τετ με τον Κουέστα!

Φάσεις:

Α΄ Ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις, με τους κίτρινους να έχουν μια καλή στιγμή στο 29′ με σούτ του Γκανέα, όπου απέκρουσε εύκολα ο Καβουσάκης και στο 37′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη, η κοντινή κεφαλιά του Ρόουζ δεν βρήκε στόχο. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Φετφατζίδης σούταρε απο μακριά αλλά ο Καβουσάκης τον νίκησε εντυπωσιακά και στην εξέλιξη της φάσης, είχε κεφαλιά στο δοκάρι ο Μάνος, με τον κίπερ του Πανσερραϊκού να παραμένει ψύχραιμος.

Β΄ Ημίχρονο:

Στο 57′ ο Πέτρου βρέθηκε απέναντι απο τον Κουέστα αλλα το σουτ που επιχείρησε, απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Άρη σε κόρνερ, αυτή ήταν και η σημαντικότερη ευκαιρία του Πανσερραϊκού στο παιχνίδι. Στο 60′ ο Γκούρτσας βρήκε ωραία με λόμπα τον Φάμπρι μέσα στην περιοχή του Άρη, αλλά ο Αργεντίνος δεν μπόρεσε να σουτάρει σωστά. Στο 63′ είχε δεύτερο δοκάρι για τον Άρη, ο Φετφατζίδης, ύστερα απο αλλεπάλληλες τρίπλες απο τα πλάγια της μικρής περιοχής. Ο Γουναρίδης, έκλεισε καλά με το σώμα του, την γωνιά του. Πέντε λεπτά αργότερα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκούρτσα, σε φάουλ του Γκάμα, ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 1-0 στο 70’, που έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

*Να σημειωθεί οτι ήταν κακές οι καιρικές συνθήκες, με πολύ βροχή και αέρα στο 2ο ημίχρονο, ενώ στο τελευταίο τέταρτο έπεσε και η τάση του ηλεκτρικού ρεύματος και οι ομάδες αγωνίστηκαν αλλά και άλλαξαν στα αποδυτήρια χωρίς φως.

*Αυτή ήταν η πρώτη φορά που παίχτηκε αγώνας στο νέο χλοοτάπητα του γηπέδου της Σκύδρας, με τους ανθρώπους της περιοχής, που έχουν υπο την επίβλεψη τους το γήπεδο, να φροντίζουν για την άριστη φιλοξενία των δυο ομάδων.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς (89′ Μπακούτσης), Γκάνεα (72′ Μαρμαρίδης), Ρόουζ, Δεληζήσης (46′ Μπαγκαλιάνης), Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (72′ Σενγκέργκης), Φετφατζίδης, Μαντσίνι (89′ Μαρτίνες), Μάνος (46′ Χατζηπιρπιρίδης).

Πανσερραϊκός (Άγγελος Διγκόζης): Καβουσάκης (46′ Γουναρίδης), Ζέρης, Γερολύμος, Καλί (68′ Γιανναράκης), Κασμερίδης, Ψάλτης, Όμο (72′ Παπαβασιλείου), Πέτρου (80′ Μασκανάκης), Τσιμίκας (46′ Ντάλα Κόστα), Φάμπρι, Γκούρτσας (72′ Αναστασόπουλος).