Press Room, Νέα

Post Match Report | Πανσερραϊκός-Αετός Ορφανού 1-1

Του… έκλεψαν τη νίκη!

Όταν ακόμα και ο αντίπαλος παραδέχεται πως το γκολ που σημειώνει σε ένα καθοριστικότατο σημείο του αγώνα και σου στερεί τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, προέρχεται από καθαρό χέρι το οποίο αγνοεί ο διαιτητής, τότε τα λόγια είναι περιττά… Για άλλη μια αγωνιστική λοιπόν, ο διαιτητής αποτελεί τον αρνητικό πρωταγωνιστή σε ματς του Πανσερραϊκού, στερώντας τον ξεκάθαρα τη νίκη!

Ο Πανσερραϊκός λοιπόν, έφτασε μια ανάσα από το τρίτο του συνεχόμενο τρίποντο που θα τον έφερνε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας κρατώντας τη νίκη μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί ο Αετός «πάγωσε» το Δημοτικό γήπεδο Σερρών ισοφαρίζοντας σε 1-1, ένα γκολ όμως το οποίο όπως δηλώνουν και οι ίδιοι οι παίκτες του προήλθε από χέρι! Μια λανθασμένη απόφαση λοιπόν του διαιτητή Περικλή Παρχαρίδη από τη Δράμα ο οποίος υποχρεώνει με αυτόν τον τρόπο στην πρώτη ισοπαλία των «λιονταριών» φέτος στερώντας τους, τους τρεις βαθμούς…

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό συνεχή βροχή και σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο Πανσερραϊκός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου χωρίς ωστόσο να απειλήσει σοβαρά την εστία του Κυφωνίδη πέρα από τη φάση του πρώτου λεπτού με τον Πέτρου. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι που στηρίχθηκαν περισσότερο στο σύστημα των αντεπιθέσεων και με κινητήριους μοχλούς τους Μουδούρογλου και Δουμάνη, «καρδιοχτύπησαν» στο 31’ τη σερραϊκή άμυνα με τον Γιώργο Παυλίδη ο οποίος εξ επαφής και μετά από παράλληλη συρτή σέντρα του Μουδούρογλου δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα προλαβαίνοντας τον οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά την αναγκαστική αλλαγή του Αναστασόπουλου που δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς, με τον Παπαδόπουλο, ο Πανσερραϊκός έγινε πιο επιθετικός, με τον Ομπόσου να έχει… κέφια να τρέχει σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου αναζητώντας διεξόδους για το γκολ. Αφού στο 53’ ο Παπαβασιλείου μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να βρει στόχο σταματώντας το πλασέ του σε πόδια παικτών του Αετού και καταλήγοντας κόρνερ, ήρθε η φάση του 79ου λεπτού με τον Πανσερραϊκό να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ! Ο Ομπόσου συνδυάστηκε άψογα με τον Παπαβασιλείου και μέσα στην περιοχή με διαγώνιο σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Κυφωνίδη ανοίγοντας το σκορ… 1-0! Από εκείνο το σημείο και μετά όλα έδειχναν πως ο Πανσερραϊκός βρίσκονταν κοντά σε μια σπουδαία έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, νίκη. Μια φάση όμως μέσα στην περιοχή με τον Κωνσταντίνου να παίρνει το κοντρόλ της μπάλας και να δίνει ασιστ… με το χέρι στον Παυλίδη ήταν ικανή για να «τινάξει» τον αγώνα στον… αέρα δίνοντας ανέλπιστο βαθμό στο Ορφάνι.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Η. Εγγονίδης): Γιαννακίδης, Μπάρδας, Κονταξής, Καστριτσέας, Βαρδακώστας, Πούφλης, Πέτρου (84’ Μπομπότας), Ζιώγας, Παπαβασιλείου (90+2’ Βουδουρίδης), Αναστασόπουλος (46’ λ.τ. Παπαδόπουλος), Ομπόσου

ΑΕΤΟΣ ΟΡΦΑΝΟΥ (Δ. Σίτσας): Κυφωνίδης, Καζατζίδης, Καπάτζης (74’ Βουζουλίδης), Κωνσταντινίδης, Ν. Παυλίδης, Καραγιαννίδης, Έλεζι, Δαγκούλης, Γ. Παυλίδης, Δουμάνης (64’ Κωνσταντίνου), Μουδούρογλου