Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – ΑΟ Καβάλας 1-3

Όπως και στο παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, ο Πανσερραϊκός μας, δεν κατάφερε να πάρει κάτι, απο το ματς με τον ΑΟ Καβάλας, που απέδρασε απο τις Σέρρες με νίκη και σκορ 3-1, για την 10η αγωνιστική της Football League.

Ο Πανσερραϊκός μας, αν και μπήκε καλά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κρατώντας την Καβάλα στο μισό γήπεδο, δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κυρίτση. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που αποδείχτηκαν αποτελεσματικοί και συγκεντρωμένοι, αφού εκμεταλλεύτηκαν το άγχος και τα λάθη της ομάδας μας.

Ο Λουφάκης και ο Γεωργιάδης είχαν τις πρώτες ευκαιρίες στο παιχνίδι, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα. Από την μεριά της η Καβάλα στην πρώτη της τελική προσπάθεια, βρήκε στόχο, στο 14ο λεπτό και πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Κοκκόρη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Γιανναράκη, ενώ στο 26ο λεπτό η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έκανε δύο τα τέρματα της και πάλι με τον Κοκκόρη με κεφαλιά, απο το ύψος του πέναλτι. Ο Πανσερραϊκός μας κατάφερε να μειώσει με το αυτογκόλ του Παντεκίδη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη στο 29ο λεπτό.

Ημίχρονο 1-2

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι μαζεμένες αλλαγές του Πέτρου Στοΐλα (Τσιμίκας, Γκούρτσας, Κόντσι) έδωσαν επιθετική ώθηση στην ομάδα μας, που πρέσαρε περισσότερο, έβγαλε ένταση και έφτασε κοντά στο γκολ με ατομικές ενέργειες αλλα οι παίκτες του ΑΟΚ άντεξαν στην πίεση. Ο Πανσερραϊκός μας, δεν βρήκε ιδανικές λύσεις κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα της Καβάλας και οι ευκαιρίες, κυρίως με κόρνερ και στημένες φάσεις γύρω από την αντίπαλη περιοχή, δεν χαρακτηρίζονται κλασσικές.

Στο 56ο λεπτό ο Μέσι είχε μια καλή ευκαιρία με ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον τερματοφύλακα της Καβάλας να αποκρούει, ενώ στο 75ο λεπτό και πάλι ο Μέσι εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, με τον Κυρίτση να του λέει και πάλι όχι, αποκρούοντας την μπάλα με υπερένταση.

Ο Πανσερραϊκός μας συνέχισε την πίεση προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως κόντρα στην ροή του αγώνα η Καβάλα μετά από αμυντικό λάθος του Κασμερίδη, έκανε το 1-3 στο 88ο λεπτό και υποχρέωσε τον Πανσερραϊκό στην δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα μετά από αυτήν της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας, κόντρα στον Πιερικό εκτός έδρας!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης (46′ Τσιμίκας), Κρητικός, Γεωργιάδης (46′ Κόντσι), Πέτρου (72′ Θεοδωρίδης), Λουφάκης (33′ Μέσι), Πράντο (46′ Γκούρτσας)

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Παντεκίδης, Στίκας, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (77′ Βαλαβανόπουλος), Θωμαΐδης, Αδαμάκης 63′ Κέρθι), Ορφανίδης (89′ Μπακιρτζής), Κολλάς (88′ Τενεκές)

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Μαλανδρής (Χαλκιδικής)