Press Room, Νέα

Post Match: Καβάλα-Πανσερραϊκός 2-2

Ο Πανσερραϊκός έκανε πολύ καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στην Καβάλα, ωστόσο πλήρωσε σε ακόμη ένα ματς μία 10λεπτη αδράνεια και τις χαμένες ευκαιρίες και είδε το 0-1, να γίνεται 2-1. Όμως, η αντίδραση του, οι ευκαιρίες που ακολούθησαν και το γκολ στις καθυστερήσεις έδειξαν ότι η ομάδα έχει παλμό και είναι έτοιμη να επιστρέψει στις νίκες.

O Άγγελος Διγκόζης επέλεξε να παρατάξει την ομάδα μας, με σύστημα 4-2-3-1, με τον Καβουσάκη να επιστρέφει στην εστία, τους Δημητρίου, Κασμερίδη στην άμυνα, τους Ζέρη και Φουάση να καλύπτουν τις δύο πλευρές δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, τους Κρητικό, Μαρκιόνι και Ανάκογλου στη μεσαία γραμμή και τους Κόντσι και Μέσσι να πλαισιώνουν τον Κανίς που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο οι “κόκκινοι”

Η Καβάλα που σίγουρα έχει ένα διαφορετικό σύνολο από αυτό που αντιμετώπισαν μέχρι τώρα οι περισσότερες ομάδες της Σούπερ Λιγκ 2, μπήκε με ενθουσιασμό στο ματς παίρνοντας παλμό από την έδρα και κατάφερε μόλις στα πρώτα λεπτά να δημιουργήσει απειλή προς την εστία του Καβουσάκη, ωστόσο ο Πανσερραϊκός έφερε γρήγορα ισορροπία στο παιχνίδι. Κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και με συγκέντρωση και καλή κυκλοφορία της μπάλας μετέφερε το ενδιαφέρον στο ένα μισό του γηπέδου, αφού τις περισσότερες φορές οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να μεταφέρουν τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή με επιτυχία, απόρροια της συνεχούς πίεσης. Οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη με τους Μέσσι και Κόντσι να αναστατώνουν την αντίπαλη άμυνα με τις συνεχείς ενέργειες τους, απείλησαν στο 9΄με τον Ιβοριανό να πασάρει προς τον Κανίς και τον πρώτο σκόρερ του Πανσερραϊκού να νικιέται στο κοντινό τετ α τετ από τον Κυρίτση, στην προβολή που επιχείρησε. Χωρίς να αφήσουν καμία μπάλα χαμένη, οι “κόκκινοι” κυνηγούσαν κάθε φάση “ανοίγοντας” συνεχώς την αντίπαλη άμυνα, ενώ και αμυντικά είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Στο 31΄ απείλησαν εκ νέου με τον Ανάκογλου να σουτάρει έξω από την περιοχή και να τον Κυρίτση να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ, ενώ στο 37΄ ο Μέσσι βρέθησε σε ιδανική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κυρίτσης μπλόκαρε την κεφαλιά του. Η εικόνα δεν άλλαξε, με το τέλος τουημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Ημίχρονο: Καβάλα-Πανσερραϊκός 0-0

Προβάδισμα, ανατροπή και λύτρωση

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγγελος Διγκόζης αναγκάστηκε νωρίς να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, λόγω της αναγκαστικής αλλαγής του Ανάκογλου που ένιωσε μία αδιαθεσία, ωστόσο η ομάδα κατάφερε στο 63΄ να πάρει προβάδισμα με τον Κρητικό να εκτελεί πανέξυπνα και γρήγορα ένα κερδισμένο φάουλ βγάζοντας τετ α τετ τον Κόντσι, ο οποίος από πλάγια θέση με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-1. Ο προπονητής του Πανσερραϊκού θέλοντας να κρατήσει το σκορ έβαλε και τον Καρασαλίδη στο ματς, δίνοντας του την ευκαιρία να κάνει ντεμπούτο και αλλάζοντας τον σχηματισμό, ωστόσο πριν προλάβει η ομάδα να προσαρμοστεί η Καβάλα κατάφερε να ισοφαρίσει με πλασέ του Μούσιγια στο 74΄ μέσα από την περιοχή και λίγα λεπτά αργότερα, στο 80΄ ο Σαμπανίδης με ωραίο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έκανε την ανατροπή και το 2-1, με την Καβάλα ουσιαστικά να βρίσκει δίχτυα στις μοναδικές δύο καλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στον Πανσερραϊκό με τον Άγγελο Διγκόζη να βάζει και τον Παπαβασιλείου στο ματς και οι “κόκκινοι” επέμειναν, έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία με τον Κόντσι στο 86΄, με το πλασέ του να περνάει μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι, εγκαταστάθηκαν στην αντίπαλη περιοχή και προσπάθησαν με γεμίσματα να βρούνε δρόμο προς τα δίχτυα. Τα κατάφεραν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τη μπάλα να στρώνεται στον Μαρκιόνι και τον Αργεντίνο να εκτελεί εύστοχα, βάζοντας κατευθείαν τη μπάλα στη σέντρα, ενώ στο χρόνο που απέμενε η ομάδα μας προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή πιέζοντας, αλλά το τελευταία σφύριγμα την βρήκε να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες της ομάδας μας χειροκρότησαν τους Σερραίους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του “Ανθή Καραγιάννη” και εισέπραξαν και αυτοί το χειροκρότημα για την προσπάθεια τους.

Τι ακολουθεί;

Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα μας είναι την Τετάρτη 26/01, στις 15:00 κόντρα στον Πιερικό για την εξ αναβολής 12η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΒΑΛΑ (Α.Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς(46΄ Γροσδάνης), Στίκας(90+1΄ Πανουργιάς), Νεντέλκοβιτς, Θωμαϊδης(66΄ Σαμπανίδης), Μπελεβώνης, Μουσίγια(83΄ Κοέν), Έμπερτ, Αρμαλάς, Σταμένκοβιτς

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Α.Διγκόζης): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Δημητρίου(83΄ Παπαβασιλείου), Ζέρης, Φουάσης, Κρητικός, Μαρκιόνι, Ανάκογλου(50΄ λ.τ Ντίαζ), Κόντσι, Μέσσι(70΄ Καρασαλίδης), Κανίς.