Press Room, Νέα

Post Match Report | Εθνικός Σιδηροκάστρου-Πανσερραϊκός 0-4

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Παπαβασιλείου ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε με 4-0 του Εθνικού, στο Σιδηρόκαστρο στο Σερραϊκό ντέρμπι της 11ης αγωνιστική του πρώτο ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και παράλληλα πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του. Οι «κόκκινοι» έχοντας ένα καλό πρώτο 45λεπτο κατάφεραν να πάρουν σκορ… ασφαλείας με 2-0 χάρη στα τέρματα των Παπαβασιλείου στο 14’ και Αναστασόπουλου με πέναλτι στο 24’. Στο β’ μέρος και μέχρι το 65’ οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν να απειλήσουν με τον Γεράκη στο 63’ σε μια κλασική ευκαιρία για γκολ και με τον Τοπάλ στο 65’. Κόντρα στη ροή του αγώνα, τα «λιοντάρια» ένα λεπτό μετά, βγήκαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Παπαβασιλείου ξανά και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Στο 75’ και πάλι με τον 27χρονο επιθετικό, ο Πανσερραϊκός «έγραψε» το 4-0, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ:

Γήπεδο Σιδηροκάστρου: Εθνικός Σιδηροκάστρου – Πανσερραϊκός Διαιτητής: Μπουτσίκος – Βοηθοί: Ανδρέου, Τσεχελίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Εθνικός Σιδηροκάστρου (Σ. Καρυπίδης): Δ. Τσιντσάρης, Γ. Τσιντσάρης, Πετρίδης, Καρυπίδης, Σαμαράς, Σπανίδης, Νικολαϊδης (55’ Γεράκης), Τοπάλ (80’ Αγγελίδης), Παπίτσας, Τσεμπερίδης (71’ Καραχάλιος), Αβράμης (80’ Παρούκας)

Πανσερραϊκός (Η. Εγγονίδης): Γιαννακίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας (87’ Ιβαντζίκης), Κούτλας, Πούφλης (60’ Πέτρου), Ζιώγας (75’ Παπαδόπουλος), Κονταξής (83’ Σαρέγκος), Παπαβασιλείου, Αναστασόπουλος, Ομπόσου

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

11’: Σουτ του Ομπόσου μέσα από την περιοχή άουτ.

14’ ΓΚΟΛ! 0-1: Φάουλ του Αναστασόπουλου μέσα στην περιοχή του Εθνικού, ο Παπαβασιλείου με προβολή ανοίγει το σκορ!

24’ ΓΚΟΛ! 0-2: Ο Ομπόσου κάνει τη σέντρα, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Καρυπίδη και ο διαιτητής Μπουτσίκος δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αναστασόπουλος το εκτέλεσε διπλασιάζοντας τα γκολ του Πανσερραϊκού! 38’: Κεφαλιά του Παπίτσα σε ετοιμότητα ο Γιαννακίδης μπλόκαρε.

45+1’: Νέα κεφαλιά του Παπίτσα, μπλόκαρε ο Γιαννακίδης.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0

47’: Οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι όταν Γιαννακίδης κατά την έξοδό του έπεσε πάνω στον Αβράμη με τον διαιτητή να δείχνει «παίζεται».

63’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Γεράκη εξ επαφής να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

65’: Καλό σουτ του Τοπάλ μπλόκαρε ο Γιαννακίδης.

66’ ΓΚΟΛ! 0-3: Σέντρα του Μπάρδα, ο Παπαβασιλείου μέσα στην περιοχή του Εθνικού με διπλή προσπάθεια στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!

75’ ΓΚΟΛ! 0-4: Ο Ομπόσου πήρε την εσωτερική και κέρδισε τη μπάλα από τον Καρυπίδη, έδωσε στον Παπαβασιλείου ο οποίος από πλεονεκτική θέση πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ και τέταρτο ομαδικό.

90+3’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό με τον Παπαβασιλείου να βρίσκει τον Σαρέγκο και ο τελευταίος σε σχεδόν κενή εστία να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι Αριθμοί:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ης Αγωνιστικής:

(Σάββατο) Γήπεδο ΑΟΞ Ξάνθης: Άρης Αβάτου – Αετός Ορφανού 0-0

Γήπεδο ΔΑΚ Ξάνθης: Ασπίδα Ξάνθης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 3-1 (17′ Μερακλής, 21′, 54′ Κυριαζίδης / 19′ Πεταλωτής)

Γήπεδο Παραλιμνίου: Απόλλων Παραλιμνίου – Ορφέας Ξάνθης: 3-1 (18′ Λιάρας, 54′-61′ Ζυγκερίδης / 69′ Γ. Καραγκιόζης)

Γήπεδο ΔΑΚ Κομοτηνής: ΠΑΟΚ Κοσμίου – Νέστος Χρυσούπολης: 0-3 (57′ Μπέλιτς, 82′ Καθάριος, 88′ Μκρτσιάν)

Γήπεδο Σιδηροκάστρου: Εθνικός Σιδηροκάστρου – Πανσερραϊκός: 0-4 (14′-66′-76′ Παπαβασιλείου, 27′ Αναστασόπουλος πεν)

Γήπεδο Χρυσούπολης: Κεραυνός Πέρνης – Αλέξανδρος Κιλκίς: 1-0 (76′ Κωστόπουλος)

Γήπεδο “Ανθή Καραγιάννη”: ΑΟ Καβάλα – ΑΕ Καλαμπακίου: 3-0 (14′ Τσούτσης, 52′ Βαλαβανόπουλος, 82′ Γαβριηλίδης)