Press Room, Νέα

Post Match: Αλμωπός Αριδαίας – Πανσερραϊκός 0-1

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να κερδίσει μέσα στην Αριδαία τον Αλμωπό με σκορ 1-0 παίρνοντας ακόμη έναν “τελικό”. Τα “λιοντάρια” του Γιάννη Γκιόκα κατάφεραν, παρά το άγχος τους, να βγάλουν ψυχή και πήραν μια πολύτιμη νίκη, κόντρα σε μια καλή ομάδα. Πλέον ο Πανσερραϊκός, είναι μια ανάσα από την παραμονή, αφού κράτα την τύχη στα χέρια του, καθώς με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Νίκη Βόλου, εξασφαλίζει την παραμονή χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα των συνδιεκδικητών.

Έτσι ξεκίνησε ο Πανσερραϊκός:

Ο Γιάννης Γκιόκας, ξεκίνησε την ομάδα μας με σχήμα 4-2-3-1, με τον Κατσίκα, κάτω από τα δοκάρια, τους Ζέρη δεξιά και Βάντερσον αριστερά ως ακραία μπακ, τους Γιανναράκη και Δημητρίου στα στόπερ και με τους Μαρκιόνι και Κρητικό ως αμυντικούς μέσους. Μεσοεπιθετικά στα άκρα αγωνίστηκαν ο Στίνα δεξιά και ο Μέσσι αριστερά, με τον Ανάκογλου ως επιτελικό μέσο και τον Κανίς, μοναδικό προωθημένο.

Καλύτερος στο α’ μέρος ο Πανσερραϊκός παρά το άγχος!

Με καλή ψυχολογία από τη νίκη κόντρα στην μαχητική Καβάλα, ο Πανσερραϊκός μπήκε και στην Αριδαία αποφασισμένος να τελειώσει το ματς από νωρίς…και τα κατάφερε, έστω και ανορθόδοξα, με το αυτογκόλ του Καράμπελα. Η ομάδα μπορεί να αισθανόταν την πίεση και το “πρέπει” της νίκης, αλλά διαχειρίστηκε σωστά στο πρώτο μέρος το υπέρ της σκορ.

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Στίνα ξεδίπλωσε μια αντεπίθεση, πάσαρε ωραία στον Ανάκογλου που ήταν δίπλα του, αλλά το σουτ του τελευταίου στην κίνηση πέρασε άουτ. Στο 6′ έγινε η πιο απειλητική φάση του αγώνα για τους γηπεδούχους, με τον Πέττα να εκμεταλλεύεται ένα λάθος της άμυνας, να γυρίζει στον Ρόβα που παραμόνευε, αλλά ο Γιανναράκης, ήταν σε ετοιμότητα και την τελευταία στιγμή απομάκρυνε τη μπάλα προ του Σερραίου φορ, που κάνει εκπληκτικό πρωτάθλημα.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο Στίνα εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ, ο Καράμπελας παρενέβη για να απομακρύνει, όμως άθελα του, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Παϊτέρη, για να σημειωθεί το 1-ο, για την Σερραϊκή ομάδα.
Ο Πανσερραϊκός κράτησε μπάλα στη συνέχεια και προσπάθησε να “χτίσει” επιθέσεις, πιέζοντας για ακόμη ένα γκολ, κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Μέσι, ωστόσο υστερούσε στην τελική προσπάθεια και στο τελείωμα τον φάσεων.  Στο 27′ ο Κανίς, γύρισε μέσα στην περιοχή στον Μαρκιόνι, που σούταρε υπό καλές προϋποθέσεις όμως ο Παϊτέρης μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρόβας σούταρε από μακριά, αλλά δεν ανησύχησε ο Κατσίκας. Η αναγκαστική αλλαγή του Ανάκογλου άλλαξε τα πλάνα του προπονητή, ο οποίος έριξε τον Έππα στην μάχη. Μετά το 30΄ και με τη ζέστη να ταλαιπωρεί τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, ο Πανσερραϊκός οπισθοχώρησε και έδωσε τη μπάλα στην Αριδαία, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύσει αφού όλες οι προσπάθειες των γηπεδούχων σταματούσαν ή στην αποτελεσματική άμυνα ή στην αγκαλιά του Κατσίκα. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, ο Στίνα επιχείρησε ένα σουτ μέσα από την περιοχή και από καλή θέση, που πέρασε όμως άουτ.

Ημίχρονο: Αλμωπός Αριδαίας – Πανσερραϊκός 0-1

Με ισχυρό κίνητρο για την παραμονή, ήρθε η νίκη!

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να “παγώσει” τον ρυθμό και τα κατάφερε, δίνοντας χώρο στους παίκτες της Αριδαίας. Η ποιότητα του αγώνα έπεσε, φυσιολογικά, με την Σερραϊκή ομάδα να κρατά μακριά από την εστία της τον Ρόβα και τους…κινδύνους απέναντι στον Κατσίκα, ενώ έψαξε και ένα δεύτερο γκολ που όμως δεν ήρθε, αφού οι περισσότερες προσπάθειες μπροστά από την εστία του Παϊτέρη δεν είχαν στόχο, ελλείψει καθαρού μυαλού την κρίσιμη στιγμή.

Στο 57΄, ο Κανίς έκανε μια κούρσα από τα πλάγια, κατάφερε να περάσει και τον Παϊτέρη, αλλά όντας σε αρκετά πλάγια θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει και γύρισε παράλληλα την μπάλα στην εστία, όπου δεν την βρήκε κανείς για να γράψει το 2-0, σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες του δευτέρου ημιχρόνου. Ακολούθησαν πολλές αλλαγές και από τις δυο ομάδες, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει ακόμη περισσότερο και με το μυαλό πολλών και στα άλλα ματς. Ο Αλμωπός προσπάθησε να απειλήσει με κάποια στημένα που “καθάρισαν” και πάλι άμυνα και τερματοφύλακας, ενώ οι αντεπιθέσεις του Πανσερραϊκού δεν είχαν αποτέλεσμα. στην μοναδική καλή φάση τον γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά στο 81′, ο Πέττας έπιασε μια καλή κεφαλιά, αλλά ο Κατσίκας, είπε όχι, μπλοκάρωντας σταθερά.

Οι Δημητρίου και Ανάκογλου αντικαταστάθηκαν αναγκαστικά, από τους Καρασαλίδη και Έππα, λόγω μικροτραυματισμών, με την κατάσταση τους, όμως να μην εμπνέει κάτι το ανησυχητικό.

Τι ακολουθεί;

Η επόμενη αγωνιστική είναι η τελευταία, με την Σερραϊκή ομάδα να φιλοξενεί στις Σέρρες, τη Νίκη Βόλου, την Κυριακή, πρώτη Μαΐου, στις 14:45.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Παρασκευάς (89′ Πατσιαβούρας), Γιαλαμούδης (79′ Τριανταφυλλάκης), Καράμπελας, Ρουσσάκης, Αδαμίδης (46’ Κολλαράς), Κέρθι (89′ Τσάνι), Γιουκούδης, Πέττας, Μπακούτσης (61′ Ασλαμπάλογλου), Ρόβας.

Πανσερραϊκός (Γιάννης Γκιόκας): Κατσίκας, Δημητρίου (69′ Καραμπέρης), Γιανναράκης, Ζέρης, Κρητικός, Μαρκιόνι (69′ Καρασαλίδης), Ανάκογλου (29′ λ.τ Έππας), Κανίς (79′ Ντίαζ), Μέσσι (79′ Πίντο), Στίνα, Βάντερσον.