Press Room, Νέα

Φιλικός Αγώνας: ΠΑΟΚ Β´-Πανσερραϊκός 1-3

Νίκη πριν το πρώτο επίσημο ματς!

Τα «λιοντάρια» του Πανσερραϊκού μας, ολοκλήρωσαν με επιτυχία, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων, μια σειρά δυνατών τεστ, πριν το πρώτο (εκτός απροόπτου) επίσημο ματς για το κύπελλο Ελλάδας και την 3η φάση στις 22/9. Ο ΠΑΟΚ Β´ που έχει μόνο νίκες και ισοπαλίες στα φιλικά προετοιμασίας γνώρισε την ήττα απο τον Πανσερραϊκό μας, που εντυπωσίασε με δυο διαφορετικές 11αδες!

Ο κ. Ζεράρ Σαραγόσα επέλεξε για το α’ ημίχρονο τον Κατσικά στη θέση του τερματοφύλακα και τους Δημητρίου, Μαρκιόνι, στο κέντρο της άμυνας. Ως πλάγια μπακ αγωνίστηκαν ο Κόντσι με τον Πίντο. Οι Καραμπέρης, Σοφιανός και Τσιμίκας, ήταν οι παίκτες στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τους Μέσσι, Σιδηρόπουλο και Ριβάλντο να αγωνίζονται στην τριάδα της επίθεσης.

Σοβαρότητα και γκολ

Ο Πανσερραϊκός μας, στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και μάλιστα με μια 11αδα, με αρκετές διαφοροποιήσεις σε σχέση με το ματς της Ξάνθης, σε πρόσωπα και θέσεις παικτών. Η κατοχή μπάλας ήταν το κύριο χαρακτηριστικό για τους «κόκκινους», που κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα και δημιούργησαν επιθετικές προσπάθειες και ενα γκολ με τον Μέσσι, απο ασιστ του Κόντσι, στο πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Η ομάδα μας, συνέχισε να πιέζει με πρέσινγκ στο μισό γήπεδο της περιοχής του ΠΑΟΚ Β´ και ο Ριβάλντο με κεφαλιά δεν σκόραρε πριν το ημιώρο.

Αντίθετα, απο ωραία πάσα του Τσιμίκα, ο νεαρός Σοφιανός που έχει κάνει σημαντική προόδο, σκόραρε ένα υπέροχο γκολ σε εκτέλεση, απο τη ημικύκλιο της περιοχής γράφοντας το 2-0.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, δεν απάντησαν με κάποια σπουδαία φάση, στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, παρά μόνο με χλιαρά σουτ που δεν ανησύχησαν τον Κατσίκα!

Δυο 11αδες με ποιότητα!

Ο Πανσερραϊκός στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την αλλαγή του Γιανναράκη αντί του Σιδηρόπουλου.

Η ομάδα μας μπήκε χαλάρα στο ματς, εφησυχασμένοι απο το υπερ της 2-0 και στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους το πλήρωσε αφού μια στιγμή αδράνειας στην μεγάλη περιοχή, έφτανε για να μειώσει ο ΠΑΟΚ Β´ το σκορ σε 1-2.

Οι φωνές του κ. Σαραγόσα προς όλη την ομάδα προκειμένου να συγκεντρωθεί, έπιασε τόπο, αφού μετά το 60’ ο Πανσερραϊκός ανέβασε και πάλι στροφές.

Σε εκείνο το σημείο έγινε η είσοδος σχεδόν μιας νέας 11αδας (9αδα) στον αγωνιστικό χώρο με τους Φουάση, Αϊνταρά, Κρητικό, Ανάκογλου, Θεοδωρίδη, Κανίς, Έππα, Ζέρης και Κουκόλη να περνάνε στο ματς, αντί των Μαρκιόνι, Δημητρίου, Μέσσι, Ριβάλντο, Καραμπέρη, Τσιμίκα, Κόντσι, Σοφιανό, και Πίντο.

Μέχρι το φινάλε του ματς, ο Πανσερραϊκός μας, ήταν δημιουργικός απο τα άκρα, φτιάχνοντας ωραίες φάσεις και με τους δυο εξτρέμ, Αϊνταρά και Κανίς, που πήραν σημαντικές βοήθειες απο τον Ανάκογλου, που μοίραζε ωραία την μπάλα.

Στο 73’ ο Αϊνταρά που αγωνιζόταν στους «ροσονέρι» του Μιλάνου και έκανε το πρώτο του ανεπίσημο ματς με τον Πανσερραϊκό βρέθηκε απο τα αριστερά στον κενό χώρο και έστρωσε ωραία την ασιστ στο πέναλτι για να σκοράρει με κοντινή προβολή ο νεαρός σέντερ φορ Θεοδωρίδης που κυνήγησε αρκετές φάσεις.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η ομάδα μας, έκανε ορθή διαχείριση του σκορ. Περίμενε τον αντίπαλο της και με διπλή άμυνα ζώνης και αρκετό τρέξιμο απο όλους, τόσο στα ακραία μπακ με τους Φουάση και Ζέρη, όσο και στην μεσαία γραμμή με τους Έππα και Κρητικό, δεν κινδύνευσε παρα μόνο σε μια φάση στο τέλος.

Όμως χάθηκαν τουλάχιστον δυο καλές ευκαιρίες με σουτ για ακόμα ενα γκολ.

Στο τέλος του αγώνα ο Σερραίος στην καταγωγή κυπελλουχος Ελλάδας με την πρώτη ομάδα του ΠΑΟΚ Κυριάκος Γιαξής, χαιρετήθηκε ένθερμα με όλους τους παίκτες της ομάδας μας, ανταλλάσοντας ευχές για τη νέα σεζόν.

Πανσερραϊκός (Ζεράρ Σαραγόσα):  Κατσίκας, Κόντσι(60’ Ζέρης), Μαρκιόνι(60’ Κανίς), Δημητρίου (Κουκόλης 60’), Πίντο(60’Φουάσης), Τσιμίκας (60’ Ανάκογλου), Καραμπέρης(60’ Κρητικός), Σοφιανός(60’ Έππας), Μέσσι (60’ Αϊνταρά), Σιδηρόπουλος(46’ Γιανναράκης), Ριβάλντο(60’ Θεοδωρίδης)

Εκτός αποστολής ήταν οι τραυματίες: Κασμερίδης, Μασκανάκης, Παπαβασιλείου και Γιαννακίδης.