Press Room, Νέα

Ο Πανσερραϊκός έδειξε χαρακτήρα στην Ξάνθη – Σημαντική νίκη επι του Ορφέα!

Μετά το στραβοπάτημα επι του Πανδραμαϊκού, ο Πανσερραϊκός μας, έδειξε χαρακτήρα και νοοτροπία νικητή κι επικράτησε 1-0 του Ορφέα στην Ξάνθη. Η εμφάνιση της ομάδας δεν ήταν εντυπωσιακή αλλά έβγαλε αντίδραση στο γήπεδο, άσχετα αν το άγχος της επιτακτικής κατάκτησης των βαθμών, στέρησε παραπάνω γκολ για τα «λιοντάρια» μας. Ο Νίκος Νεντίδης έριξε στην μάχη απο την αρχή νέους παίκτες, όπως ο τερματοφύλακας Σοϊλεμέζογλου και o Fabricio Conci, που εκδόθηκε η μπλε κάρτα του και έχει πλέον δικαίωμα συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

Στο α’ ημίχρονο ο Πανσερραϊκός είχε την υπεροχή των κινήσεων, είχε την κατοχή και προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα αναζητώντας το γκολ, είτε απο γεμίσματα στην αντίπαλη περιοχή, είτε απο σουτ, που δεν βρήκαν όμως στόχο. Αποστολόπουλος και Πτηνόπουλος, απείλησαν την εστία του Ναθαναηλίδη, χωρίς αποτέλεσμα όμως, ενω ο Σολεϊμέζογλου δεν ακούμπησε την μπάλα…με το ημίχρονο να κλείνει 0-0.

Στο β’ ημίχρονο, οι «κόκκινοι», πίεσαν αρκετά τον Ορφέα, τον κράτησαν στο μισό γήπεδο, χωρίς όμως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση στα αντίπαλα καρέ. Ο Πτηνόπουλος και πάλι έγινε απειλητικός στο 54’, ενω και ο Παπαβασιλείου έσπρωξε την ομάδα στην επίθεση μετά την είσοδο του στο παιχνίδι. Το ανακάτεμα της παρτίδας απο τον προπονητή μας, απέδωσε, με τον Πανσερραϊκό, να βρίσκει γκολ, σε ασιστ του Τριανταφύλλου απο τον Ζέρη. Το μονοκόματο σουτ απο τον Ζέρη μετά απο ωραίο γέμισμα του Τριανταφύλλου, έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για να γράψει το 1-0 και παράλληλα την αυτοπεποίθηση για να τελειώσει το ματς 1-0 και να έρθει η σημαντική νίκη.

Σε συνδυασμό, με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, ο Πανσερραϊκός μας πάτησε και πάλι κορυφή και έχει την ευκαιρία την επόμενη αγωνιστική εντός έδρας, κόντρα στο Παραλίμνιο να διευρύνει την απόσταση απο την πρώτη θέση και τις υπόλοιπες ομάδες. Ταυτόχρονα η είσοδος όλων των παικτών του ρόστερ, λύνει τα χέρια του Νίκου Νεντίδη, για τον καλύτερο καταρτισμό της 11αδας, απο εδω και στο εξής.