Panserraikos F.C. - ACADEMY, Press Room, Νέα

U19 Match Report | Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 1-1

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος U19 της Stoiximan Super League, o Πανσερραϊκός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Παναιτωλικό, στον πρώτο επίσημο αγώνα των ομάδων και αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1, κερδίζοντας τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα μας παρότι φαινομενικά ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο και στο πρώτο ημίχρονο είχε ξεκάθαρα την υπεροχή, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ, στο δεύτερο “αποσυνδέθηκε”, έδωσε δικαιώματα στον Παναιτωλικό, βρέθηκε να χάνει από πέναλτι που ανακάλυψε ο διαιτητής αποβάλλοντας τον τερματοφύλακα και επανάληψη εκτέλεσης του, καθώς η πρώτη αποκρούστηκε και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις δείχνοντας επιμονή.

Οι κόκκινοι στο πρώτο μέρος κέρδισαν τις εντυπώσεις με την σωστή κυκλοφορία της μπάλας και τη δυναμική τους, στο 35′ βρέθηκαν με παίκτη περισσότερο λόγω κόκκινης κάρτας που δέχθηκε παίκτης του Παναιτωλικού και στο επόμενο διλεπτο έχασαν τριπλή ευκαιρία, με τον Τριανταφύλλου να μην μπορεί αρχικά σε κενή εστία να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και τον τερματοφύλακα στη συνέχεια να αποκρούει ένα σουτ του Χάβου και μια κεφαλιά του Κναχ.

Αυτές ήταν και οι ουσιαστικές ευκαιρίες της ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τις αρκετές αλλαγές και από τις δύο ομάδες και τις συνεχείς διακοπές δεν υπήρχε ρυθμός. Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να προηγηθεί στο 70′, σε φάση που αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Αποστολάκης με απευθείας κόκκινη και με τον Εσκετζη να σκοράρει στην δεύτερη εκτέλεση, καθώς στην πρώτη νικήθηκε από τον Καπλανίδη αλλά ο επόπτης ανακάλυψε επανάληψη. Στην συνέχεια δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο με την ομάδα μας να πιέζει για την ισοφάριση, την οποία πέτυχε στις καθυστερήσεις έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καρίμ, κόντρες και εκτέλεση του Μαγη μέσα από την περιοχή.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Στοιλας): Αποστολάκης, Κοσμίδης, Βασιλάκος, Χάβος(80′ Κωτίδης), Καλιόγλου, Αλειφερόπουλος, Μαυρόπουλος(46′ Μαγης),Θεοφίλου(65′ Καπλανίδης), Τριανταφύλλου(46′ Καρίμ), Τόλιος, Κναχ(60′ Τσαγκαράκης).