Press Room, Νέα

Post Match Report | Ορφέας Ξάνθης – Πανσερραϊκός 1-0

Το ΜΑΤΣ:

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Πανσερραϊκός, αυτή τη φορά από τον Ορφέα Ξάνθης στο γήπεδο του ΑΟΞ με σκορ 1-0. Η σερραϊκή ομάδα, αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο τέταρτο του αγώνα οπότε και μπήκε καλά στο παιχνίδι, στη συνέχεια η απόδοσή της έπεσε, σε ένα κακό πρώτο 45λεπτο και σα να μην έφτανε αυτό δέχθηκε το γκολ στην εκπνοή με τον Τανζού να κάνει μία κούρσα από πλάγια θέση, η άμυνά μας να αδρανεί και να σκοράρει με σουτ.

Στο β’ ημίχρονο θα περίμενε κάποιος τον Πανσερραϊκό να μπαίνει δυνατά με σκοπό την ισοφάριση όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Αντίθετα μάλιστα ο Ορφέας μέχρι το 60′ έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ ο Πανσερραϊκός φάνηκε σε εκείνο το λεπτό με ένα σουτ του Παπαδόπουλου (από τους παίκτες που προσπάθησαν) με τον Στεφανίδη να χρειάστηκε να επέμβει συνολικά τρεις φορές για να απομακρύνει τον κίνδυνο από την εστία του στην επανάληψη.

Σε γενικές γραμμές η εικόνα του Πανσερραϊκού στο β’ μέρος ήταν κάτω του μετρίου παρουσιάζοντας μια ασύνδετη ομάδα χωρίς αρχή-μέση-τέλος, προκαλώντας πολλά ερωτηματικά στη διοίκηση. Και αυτά τα ερωτήματα επικρατούν γιατί είδαμε τον Πανσερραϊκό να κάνει ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και στις πέντε πρώτες αγωνιστικές να μετράει 4 νίκες και μία ήττα (!) ενώ στη συνέχεια βλέπουμε έναν… άλλον Πανσερραϊκό!

Τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πούφλης για την ισοφάριση, βγαίνοντας μαζί με τον Βουδουρίδη μόνοι με τον τερματοφύλακα Ρούφο και αντί να επιλέξει γρήγορα ή σουτ ή πάσα τελικά δεν έγινε τίποτα απο τα δύο βγαίνοντας και μαζεύοντας ο τερματοφύλακας του Ορφέα.

Οι ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ρούφος, Τζαμπάζ, Κατρανίτσας, Χασάνογλου, Μπουνταγκίδης, Μαυρόπουλος, Τορομανίδης, Χιντ, Ξαντινίδης, Τανζού, Πασχαλάκης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Στεφανίδης, Κονταξής, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας (70′ Βαρδακώστας), Κούτλας, Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος, Ζιώγας (75′ Βουδουρίδης), Παπαβασιλείου (46′ Πούφλης), Πέτρου (85′ Μακούσης), Ομπόσου