Press Room, Νέα

Post Match | Θεσπρωτός-Πανσερραϊκός 0-2

Ο Πανσερραϊκός, πέρασε κι από την έδρα του Θεσπρωτού με 2-0, για την 16η αγωνιστική της Betsson Super League 2, σημείωσε την 12η σερί νίκη του και ξέφυγε στο +12 από την Αναγέννηση Καρδίτσας και την ΑΕΛ στον Βόρειο Όμιλο. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι «κόκκινοι», με τον Σαΐντ να ανοίγει το σκορ στο 38′ και τον Κανίς να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 90’+4′.

Οι αρχικές επιλογές του κ. Παύλου Δερμιτζάκη:

Ο Παύλος Δερμιτζάκης, παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα με σχήμα 4-4-2, με τον Κατσίκα κάτω από τα δοκάρια, τους Ζέρη και Λυμπεράκη στα άκρα της άμυνας και τους Καρασαλίδη και Παντεκίδη ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στην μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν, ο Στάικος με τον Θυμιάνη στον άξονα και στα πλάγια ο Μόυργος δεξιά και ο Μπαΐροβιτς αριστερά. Επιθετικό δίδυμο αγωνίστηκε, ο Σαΐντ με τον Κατσαντώνη.

Α’ Μέρος

Στο 2′, ο Κατσαντώνης έπιασε ωραία κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο, 5′, ο Μούργος εκτέλεσε τεχνικά ένα χτύπημα φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Σαΐντ, όμως ο Γκανέζος στο γυριστό που επιχείρησε, νικήθηκε απο τον Τσιμόπουλο.

Στο 8′, ο Δρίτσας, με κεφαλιά, απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κατσίκα αλλά η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

Στο 9′, ήταν η σειρά του Σαΐντ να απειλήσει ξανά, με ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, μέσα στην περιοχή αλλά ο γκολκίπερ του Θεσπρωτού, είπε και πάλι όχι.

Στο 31′ και στο 36′ ο επιθετικός των γηπεδούχων Δρίτσας, δοκίμασε δυο σουτ με αξιώσεις, χωρίς όμως να ανησυχήσουν τον Κατσίκα.

ΓΚΟΛ! Στο 38′, ο Μούργος εκτέλεσε ιδανικά ένα φάουλ έξω απο την περιοχή, με τον Σαΐντ να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τα «λιοντάρια».

Στο 39΄, ο Σαΐντ παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Τσιμόπουλο και να καθαρίσει το ματς, απο το πρώτο ημίχρονο, όμως το πλασέ που επιχείρησε, βρήκε πάνω στον αντίπαλο του.

Τα «λιοντάρια», πήγαν με το υπέρ τους σκορ, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ημίχρονο: Θεσπρωτός – Πανσερραϊκός 0-1

Β’ Μέρος

Στο β΄ημίχρονο, τα «λιοντάρια» έκαναν διαχείριση του αγώνα, αφού ψάχνουν ρυθμό μετά την διακοπή. Οι αλλαγές του Παύλου Δερμιτζάκη, ενίσχυσαν τις πτέρυγες και έδωσαν ώθηση στις αντεπιθέσεις για τον Πανσερραϊκό, που δεν απείλησε ιδιαίτερα, πέρα απο το γκολ αλλά δεν απειλήθηκε και καθόλου.

Στο 53’, ο Θυμιάνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σούταρε για το 2-0, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 94′, ο Μασκανάκης, έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Θεσπρωτού, εντός περιοχής, ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Κανίς, που είχε περάσει, ως αλλαγή, κλειδώνοντας τη νίκη για τον Πανσερραϊκό.