Uncategorized

Post Match: Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Το άγχος της πρεμιέρας πρόδωσε τον Πανσερραϊκό, που χάρισε δυο βαθμούς στους φιλοξενούμενους. Ανώτερα τα «λιοντάρια» σε όλο το ματς, πλήρωσαν το 15λέπτο black out του α΄ ημιχρόνου!

1-2…Αντί για 3-0 στο πρώτο ημίχρονο!

Ο κ. Ζεράρ Σαραγόσα επέλεξε για το α’ ημίχρονο τον Καβουσάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Κουκόλη, Γιανναράκη, στο κέντρο της άμυνας. Ως πλάγια μπακ αγωνίστηκαν ο Ζέρης με τον Πίντο. Οι Κρητικός, Μαρκιόνι και Ανάκογλου, ήταν οι παίκτες στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τους Φουάση, Κανίς και Κόντσι, να αγωνίζονται στην τριάδα της επίθεσης.

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού, ξεκίνησαν φουριόζοι τον αγώνα και έκλεισαν με το… καλησπέρα, τους φιλοξενούμενους στα καρέ του Ξενοδόχοφ. Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο Ζέρης πήρε μέτρα απο τα δεξία και δημιούργησε δυο καλές ευκαιρίες στο 7′, όπου η παράλληλη συρτή σέντρα του δεν αξιοποιήθηκε απο τον Φάμπρι, όπως και στο 12′, ο αντίπαλος γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.

Η πρώτη φάση των φιλοξενούμενων καταγράφεται στο 22΄, με μια κεφαλιά του Βερνάρδου.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε μέχρι και το ημίωρο, σε φρενήρη ρυθμό και στο 24΄, οι παίκτες του Σαραγόσα, άνοιξαν το σκορ μετά απο κόρνερ, που εκτέλεσε με πάσα ο Ανάκογλου για τον Κανίς. Αυτός σούταρε γλυκά και ο Βερνάρδος που βρήκε ελάχιστα την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του. Δυο λεπτά αργότερα, ο Μαρκιόνι με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και εκεί χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

Αντί για το 2-0…το σκορ ημιχρόνου ήταν 1-2. Αφού στο 31′ ο Κουντουριώτης, απο ελεγχόμενη θέση οφσάιντ πέρασε ανάμεσα απο την άμυνα και ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 και στο 43′, ο Μπάτροβιτς με δυνατό σουτ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1.

Ημίχρονο, Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός Βόλου 1-2

2-2 με υπερπροσπάθεια για το γκολ της νίκης!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός, ξεκίνησε με δυο αλλαγές, του Κουκόλη που είχε ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού και στην θέση του πέρασε ο Δημητρίου και του Θεοδωρίδη αντί του Φουάση. Με καθαρόαιμο κεντρικό κυνηγό, γέμισε η αντίπαλη περιοχή και τα «λιοντάρια» πίεσαν σε όλο το γήπεδο για το γκολ της ισοφάρισης.

Αυτό συνέβη στο 56′ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Χισαμ Κανίς, που έκανε ένα ωραίο συρτό σουτ και με την βοήθεια του δοκαριού έγραψε το 2-2. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να ψάχνει το γκολ που θα του έδινε τη νίκη αλλά η έλλειψη ρυθμού και το άγχος της πρεμιέρας, τον κράτησαν χωρίς την μεγάλη φάση μέχρι το 90΄.

Στο 69΄ ένα πλασέ του Τσιμίκα πέρασε άουτ και στις καθυστερήσεις ένα σουτ μακρινό του Καραμπέρη πέρασε άουτ δίπλα απο το δοκάρι του Ξενοδόχοβ. Ο Καβουσάκης ήταν στην θέση του, στην μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο β΄ημίχρονο, σε μια εκτέλεση φάουλ του Μπατροβιτς.