Press Room, Νέα

Post Match Report | Πανσερραϊκός-Άρης Αβάτου 2-1

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Δημήτρη Γκούρτσα ο Πανσερραϊκός κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή απέναντι στον Άρη Αβάτου με σκορ 2-1. Ο Σερραίος επιθετικός ήταν αυτός που έβαλε τη δική του… σφραγίδα στο ματς πετυχαίνοντας τα δύο γκολ που χάρισαν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στα «λιοντάρια», ενώ δεν του μετρήθηκε ένα ακόμα κι ενώ το σκορ ήταν 1-1, μια απόφαση που προκάλεσε τις δικαιολογημένες αντιδράσεις των «κόκκινων». Έτσι, ο Πανσερραϊκός απέχει έναν βαθμό από την τρίτη θέση την οποία κατέχει ο Απόλλων Παραλιμνίου που είναι ο προσεχής αντίπαλος των «λιονταριών» την Κυριακή 24/02 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών στο Σερραϊκό ντέρμπι της αγωνιστικής.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Η ομάδα του Ηλία Εγγονίδη μπήκε δυναμικά στο ματς αναζητώντας ένα γρήγορο τέρμα που θα έδιωχνε το όποιο άγχος. Οι Σερραίοι είχαν την κατοχή, πιέζοντας τον αντίπαλο και δημιουργώντας δύο καλές φάσεις στο πρώτο 45λεπτο με τους Παπαβασιλείου (6’) και Ομπόσου (18’). Το Άβατο από την αντίπερα όχθη, παρατάχθηκε με σαφής αμυντικούς προσανατολισμούς εφαρμόζοντας το σύστημα των αντεπιθέσεων, έχοντας μια καλή στιγμή στο 8’ με τον Ζωσιμίδη.

Στο β’ μέρος, η εικόνα ήταν ανάλογη, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να «παγώσουν» το Δημοτικό γήπεδο Σερρών με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν μετά από σέντρα του Δόντσου, ο Κονταξής στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Αυτό περισσότερο πείσμωσε παρά αποσυντόνισε τα «λιοντάρια» που συνεχίζοντας την πίεση και με αλλαγμένο σύστημα με σαφής επιθετικούς προσανατολισμούς, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά στο 76’ μετά από κεφαλιά πάσα του Ζιώγα στον Γκούρτσα με τον τελευταίο να μην χάνει το τετ-α-τετ με τον Αμουτζάκη (1-1), ενώ στο 90’ ο ίδιος παίκτης με εντυπωσιακό ψαλίδι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ του Αβάτου… 2-1.

Οι Σερραίοι διαμαρτύρονται και δικαιολογημένα, για τη φάση του 86ου λεπτού όπου ο Γκούρτσας με κεφαλιά σημειώνει γκολ αλλά δεν μετράει από τον ρέφερι Φουστάνα του συνδέσμου Μακεδονίας σημειώνοντας επιθετικό φάουλ (!). Ο διαιτητής της αναμέτρησης ήταν γενικότερα μέτριος και εκνεύρισε την ομάδα του Πανσερραικου συνολικά εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, με τα επιπόλαια σφυρίγματα του.