Press Room, Νέα

Friendly Post Match: Πανσερραϊκός – Παναιτωλικός 2-3

Ακόμη έναν δυνατό φιλικό αγώνα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Super League και έδωσε ο Πανσερραϊκός την Δευτέρα 7 Ιουλίου στον Βόλο. Οι “κόκκινοι” αντιμετώπισαν τον Παναιτωλικό για το τουρνουά Novicup και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 2-3, αλλά κέρδισαν τις εντυπώσεις.

Ο Πανσερραϊκός, παρότι σε ακόμη ένα ματς ο Πάμπλο Γκαρσία μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, καθώς βρίσκεται ακόμη σε περίοδο “χτισίματος”, έδειξε πολύ καλά δείγματα και από πλευράς τακτικής προσέγγισης και από πλευράς φυσικής κατάστασης.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 6′ προηγήθηκε με τον Τομάς να εκμεταλλεύεται την μακρινή μπαλιά του Σοφιανού και να πλασάρει στην αντεπίθεση για το 1-0. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα από τον Καρέλη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Παναιτωλικό να σημειώνει και δεύτερο γκολ στο 45′ με τον Ντίας.

Στο 60′ ο Πάμπλο Γκαρσία άλλαξε όλη την ενδεκάδα, ο Πανσερραϊκός ανέβηκε ποιοτικά, πίεσε ασφυκτικά τον Παναιτωλικό με καλή κυκλοφορία της μπάλας και στο 70′ βρήκε την ισοφάριση με δυνατό σουτ του Γούλερι έπειτα από ασίστ του Χατζηστραβού. Η ομάδα μας είχε τον πρώτο λόγο μέχρι το φινάλε πλησιάζοντας σε αρκετές περιπτώσεις στο γκολ, ωστόσο σε νεκρό χρόνο στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός πήρε την άτυπη νίκη και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά.

Την Τετάρτη 09/08 η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα Βόλος – Αστέρας Τρίπολης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν(63′ Κατσικάς), Δεληγιαννίδης(60′ Ντάνκερλαι), Τσαγκαλίδης(60′ Πηλέας), Αυλωνίτης(60′ Γκοτζαμανίδης), Καρασαλίδης(60′ Πεταυράκης), Θυμιάνης(60′ Σταϊκος), Οικονόμου(60′ Χατζηστραβός), Σοφιανός(60′ Μούργος), Μασκανάκης(60′ Γούλερι), Τόμας (60′ Στίνα), Αλεξιτς(60′ Μπαιροβιτς)