Panserraikos F.C. - ACADEMY, Press Room, Νέα

U19 Post Match: Πανσερραϊκός-Θεσπρωτός 1-2

Για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League 2 Betsson Κ19, η ομάδα του Πανσερραϊκού ηττήθηκε με 1-2 από τον Θεσπρωτό, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Αθλητικό κέντρο Ομόνοιας, ξεκινώντας με… το αριστερό τις υποχρεώσεις της, όπως και η ανδρική μας ομάδα κόντρα σε αυτή της Ηγουμενίτσας.

Οι “κόκκινοι” αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά και από το 4΄ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαγκράτζε και παρότι στη συνέχεια πήραν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα δεν μπόρεσαν να βρούνε την ισοφάριση. Στο 31΄ ο Χάβος με κοντινό πλασέ δεν μπόρεσε να βρει εστία, στο 36΄ ο Τριανταφύλλου σούταρε άουτ, ενώ στο 38΄ ο Σπυρόπουλος σούταρε από μακριά με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τάσου Δέντσα μπήκαν αποφασισμένοι για να γυρίσουν το ματς και στο 60΄ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Παχαδίρογλου να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κόκκινος. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός είχε τρεις ευκαιρίες να προηγηθεί, ωστόσο στο 66΄ ο Μπογιατζόπουλος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον τερματοφύλακα του Θεσπρωτού, λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε ανοιχτό κοντρόλ και δεν πρόλαβε να πλασάρει, ενώ στο 73΄ το πλασέ του Συμεωνίδη κατέληξε σε κόρνερ από την επέμβαση του γκολκίπερ. Και αφού δεν ήρθε το 2-1… στις καθυστερήσεις ήρθε το 1-2, έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα μας και αδράνεια της άμυνας, με τον Πουρσελάτζε να σκοράρει και να πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

*Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αλμωπό Αριδαίας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Αναστάσιος Δέντσας): Αναδολής, Κόκκινος, Μπομπότας, Χάβος(70΄ Αμανάκης), Παπακωνσταντίνου, Μασάϊ, Παχαδίρογλου(70΄ Συμεωνίδης), Σπυρόπουλος(90΄ Γκουτίδης), Τριανταφύλλου(84΄ Μυροφορίδης), Ματσικόπουλος(90΄ Καρακάσης), Μπογιατζόπουλος.