Panserraikos F.C. - ACADEMY, Press Room, Νέα

Post Match U20: Απόλλων Πόντου-Πανσερραϊκός 1-3

Μετά από το ρεπό και τη διακοπή του Πάσχα, η ομάδα μας επέστρεψε στις υποχρεώσεις της με νίκη. Οι “κόκκινοι” επικράτησαν με 3-1 στη Θεσσαλονίκη του Απόλλωνα Πόντου, όντας ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πανηγύρισαν ακόμη ένα τρίποντο.

Για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα μας επικράτησε με 3-1 στη Θεσσαλονίκη του Απόλλωνα Πόντου, παίρνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και ανεβαίνοντας στη βαθμολογία. Παράλληλα έδειξαν έτοιμοι για να δείξουν τον καλύτερο τους εαυτό στα δύο τελευταία ματς της κανονικής διάρκειας.

Η ομάδα μας μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να επιβάλλει από τα πρώτα λεπτά τον δικό της ρυθμό και τα κατάφερε. Μόλις στο 15΄ ο Βουτσάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το 0-1. Ακολούθησαν χαμένες ευκαιρίες, με τον Πανσερραϊκό να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να του βάλει προβλήματα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 70΄ βρήκε εκ νέου δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παυλίδη, ο οποίος έκανε το 0-2. Ο Απόλλων σε εκείνο το σημείο πίεσε και κατάφερε να αντιδράσει, μειώνοντας στο 79΄ σε 1-2 με γκολ του Ζαφειρόπουλου, ωστόσο ο τελευταίος λόγος ανήκε και πάλι στους παίκτες του Τάσου Δέντσα. Στο 89΄ ο Παχαδίρογλου διαμόρφωσε το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Α.Δέντσας): Aναδολής, Κόκκινος, Μπομπότας, Φάκης, Παπακωνσταντίνου(88′ Τσιλχοροζιδης), Παχαδίρογλου(88′ Αχλατλης), Σπυρόπουλος, Λίλλης(70′ Τριανταφύλλου) Παυλίδης(70′ Ματσικοπουλος), Καρακάσης(55′ Ξανθόπουλος), Βουτσάς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Κολέτσας, Σολομωνίδης, Νιάνιος, Κιζιλτζάς, Τζήκας, Λαμπρογιώτας, Σύρπης, Χατζηανδρέας, Γάτας, Ζαφειρόπουλος, Φαρμάκης

*Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας αντιμετωπίζει εντός έδρας την Καβάλα.