Panserraikos F.C. - ACADEMY, Press Room, Uncategorized, Νέα

Post Match U16: Πρωταθλητές E.Π.Σ.Σερρών | 0-3 τον Διγενή Άνω Ποροϊων την τελευταία αγωνιστική

Πρωταθλήτρια Κ16 της Ε.Π.Σ.Σερρών είναι η ομάδα του Πανσερραϊκού μας, σηκώνοντας το απόγευμα της Τετάρτης (15/06) το τρόπαιο, μέσα στο γήπεδο των Άνω Ποροϊων και βάζοντας φινάλε σε μία… δύσκολη αγωνιστική περίοδο, καθώς λόγω covid19, το πρωτάθλημα ξεκίνησε τον Μάρτιο. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές μας, μαζί με τον προπονητή τους Τάκη Μπρούσαλη, έφτασαν να διεκδικούν το πρωτάθλημα την τελευταία αγωνιστική και χρειαζόταν μόνο νίκη προκειμένου να ισοβαθμήσουν με τα Άνω Πορόϊα στην 1η θέση(31 με 28 η διαφορά πριν το ματς) και έχοντας το πάνω χέρι στα μεταξύ τους ματς, καθώς είχαν κερδίσει και τον αγώνα του α΄ γύρου, να κατακτήσουν και τυπικά την κορυφή. Παρουσία πολλών φιλάθλων, ο Πανσερραϊκός τα κατάφερε και ουσιαστικά μέσα σε… τέσσερα λεπτά, σκόραρε τρεις φορές και “καθάρισε” την υπόθεση τίτλος “παγώνοντας” τους γηπεδούχους, οι οποίοι φυσικά αξίζουν συγχαρητήρια για όλη την πορεία τους και την προσπάθεια τους μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Σε ένα ματς… τίτλου και όπως ήταν λογικό, το άγχος ήταν κυρίαρχο στον αγωνιστικό χώρο, υπήρχε ποδοσφαιρική ένταση, πάθος για τη νίκη, με τον Πανσερραϊκό να είναι ανώτερος του αντιπάλου του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές της κόκκινης ακαδημίας έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τους , Εσκετζή, Πότση και Καρακούτη, απειλήθηκαν σε κάποιες περιπτώσεις από τον Διγενή σε αντεπιθέσεις, ωστόσο ο τερματοφύλακας Τσιφλικάς όταν χρειάστηκε ήταν σταθερός και στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση και η θέληση που έβγαλαν οι ποδοσφαιριστές έβγαλε αποτέλεσμα.

Από το 58΄ έως το 61΄, η ομάδα μας βρήκε τρεις φορές δίχτυα, πιάνοντας την άμυνα των γηπεδούχων σε πανικό και φυσικά “αγκάλιασε” το πρωτάθλημα. Στο 58΄ ο Εσκετζής με ωραίο συρτό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χηνάκη, στο 59΄ ο Δαλδαβάνης ευνοούμενος από τις κόντρες και με πλάτη στην εστία έκανε ένα γυριστό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το 0-3 μέσα σε πανηγυρισμούς. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν φυσικά τυπική διαδικασία.

Μετά το τέλος του ματς, οι ποδοσφαιριστές μας έτρεξαν να δώσουν συγχαρητήρια στους παίκτες του Διγενή και να τους παρηγορήσουν για την απώλεια του τίτλου σε μία όμορφη στιγμή και στη συνέχεια ακολούθησε η απονομή. Έλαβαν τα μετάλλια τους από τον Γ.Γραμματέα της Ε.Π.Σ.Σ Γιάννη Σαββίδη και τον Πρόεδρο του Διγενή Νίκο Πετρακόπουλο, ενώ ο Πρόεδρος της Ε.Π.Σ.Σερρών Νίκος Κατσαβάκης παρέδωσε στον αρχηγό Χάρη Μυλωνά το κύπελλο, για να ακολουθήσουν οι πανηγυρισμοί σε αγωνιστικό χώρο και αποδυτήρια.

Διαιτητές: Μαγής-Λυγγερίδης-Αναγνώστου

Διγενής Α.Ποροϊων U16(Θ.Κερογλίδης): Χηνάκης, Καραμαυροδής, Πέγκας, Νικολάου, Καντής, Τορομάνι, Ραφτόπουλος Γ., Τομπουλίδης, Γκαλαϊτσης, Παπαρούνας, Ανδρίκος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Μυλωνάς, Ραφτόπουλος Αν., Αραμπατζής, Τζελίλι, Αποστόλου, Χαρλεπάς

Πανσερραϊκός U16(T.Μπρούσαλης): Τσιφλικάς, Κωνσταντινίδης, Κουτρουβέλης, Καραϊβαζίδης, Καρακούτης, Μυλωνάς, Δαλδαβάνης, Αρτζόγλου, Πότσι, Εσκετζής, Μητσόπουλος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Θεογιάννης, Πουρσανίδης, Αγοραστός, Μπουζάκης, Σταμπούλογλου, Καρτάλης, Παπουτσής, Τάσιος, Χρονάκης, Μούστα.