Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – Πιερικός 2-0

Πρώτη νίκη για την ομάδα μας στο φετινό πρωτάθλημα κόντρα στον Πιερικό με 2-0, με τον Γιώργο Γεωργιάδη να σημειώνει δύο πολύ όμορφα γκολ, το ένα μετά από άψογη συνεργασία τεσσάρων παικτών και το δεύτερο μετά από ωραία ατομική ενέργεια και ασίστ του Μέσι.

Η ήττα στην πρεμιέρα δεν επηρέασε αρνητικά τους παίκτες της ομάδας μας, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στον Πιερικό. Ο Πανσερραϊκός μας πίεσε τον αντίπαλο, προσπαθούσε να κρατήσει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργήσει ευκαιρίες, με τον Πιερικό να παίζει και αυτός επιθετικά, με το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες να είναι απολαυστικό.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, ανήκε στην ομάδα της Κατερίνης, όταν στο 8ο λεπτό ο Ιντζόγλου βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, ωστόσο ο Κουτσίδης απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήρθε και η ευκαιρία για την ομάδα μας, όταν η άμυνα του Πιερικού πιέστηκε από τον Γκούρτσα με αποτέλεσμα να μπερδευτούν και παρολίγον να είχαμε αυτογκόλ υπέρ μας.

Στο 18ο λεπτό ο Πιερικός έχασε μια καλή ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Γκατζολάρι δέχθηκε την πάσα μέσα στην περιοχή, με την τελική του προσπάθεια να μην είναι η ιδανική. Στο 25ο λεπτό ο αρχηγός μας, Δημήτρης Γκούρτσας «ισοφάρισε» στις ευκαιρίες, όταν βρέθηκε μόνος του μέσα στο ημικύκλιο της περιοχής, έκανε το σουτ, με την μπάλα όμως να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραγκιολίδη.

Στο 45′ λεπτό, ο Πανσερραϊκός μας άνοιξε το σκορ με τον Γεωργιάδη, όταν έγινε η σέντρα από τα αριστερά, ο Γκούρτσας τον βρήκε με το κεφάλι μέσα στην περιοχή, με τον Έλληνα άσσο, να κάνει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καραγκιολίδη.

Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο… με γκολ για την ομάδας μας. Ο Γεωργιάδης δεν έχασε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε μετά από ασίστ του Μέσι, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στον Πανσερραϊκό μας

Κάπου εκεί φαίνεται πως το παιχνίδι τελείωσε, καθώς ο Πιερικός δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το παιχνίδι και με την ομάδα μας να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0, έκανε διαχείριση του παιχνιδιού, καθώς υπήρχε και η αποχή του ενός χρόνου και τα ματς είναι πλέον συνεχόμενα.

Επόμενο παιχνίδι για τον Πανσερραϊκό είναι στις 4 Απριλίου στις 15:00 η ώρα, με αντίπαλο την Τρίγλια εκτός έδρας.

Σκόρερ: 45′, 47′ Γεωργιάδης

Κάρτες: Κίτρινη: Τσιμίκας, Ζέρης / Ιντζόγλου

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Κουτσίδης (46′ Γιανναράκης), Κασμερίδης, Πίντο, Τσιμίκας (60′ Κρητικός), Μαρκιόνι, Γεωργιάδης (77′ Πέτρου), Λουφάκης (78′ Ψάλτης), Μέσι (54′ Κόντσι), Γκούρτσας

Πιερικός (Παπαβασιλείου): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Ιντζόγλου (78′ Κρυεμάδι), Γκατσολάρι (68΄Μπενίσκος), Κυβελίδης (78′ Ντόσης), Δεμηρτζόγλου (68′ Μηλιώτης), Παπαδόπουλος (59′ Μπουόλι)

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Κηλικιώτης (Ξάνθης), Κουκούμης (Κάβαλα)