Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Β´ 4-0

Επιτέλους νίκη και τρομερή εμφάνιση για τον Πανσερραϊκό μας, που επικράτησε με το εμφατικό 4-0 του Ολυμπιακού Β´ και ανάσανε βαθμολογικά! Στο καλύτερο φετινό παιχνίδι της ομάδας, όλα δούλεψαν άψογα και δίκαια ήρθε η μεγάλη νίκη!

Ο προπονητής μας Άγγελος Διγκόζης, παρέταξε την ομάδα με σχήμα 4-3-3 με τον Κατσίκα κάτω από τα δοκάρια, τους Ζέρη, Κεφαλά, Καρασαλίδη, Βάντερσον στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, στην μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μαρκιόνι με βάθος και μπροστά του τοποθετήθηκαν οι Στίνα και Ανάκογλου. Στο δεξί άκρο αγωνίστηκε ο Κόντσι και ο Μέσσι στο αριστερό, με “ψευτοεννιάρι” τον Κανίς.

Επέβαλε τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό!

Ένας Πανσερραϊκός με ορμή, κατάφερε από το πρώτο λεπτό να επιβάλλει τον ρυθμό του κόντρα στον Ολυμπιακό Β´ και πήρε ότι άξιζε, επιτέλους, σε ένα πολύ δύσκολο ματς, λόγω βαθμολογικής πίεσης και λόγω αντιπάλου.

Οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη ήταν συγκεντρωμένοι και έπεφταν με πάθος στις μονομαχίες, κλέβοντας μπάλα, διατηρώντας έτσι την κατοχή, με συνέπεια να μένουν, στο πρώτο δεκάλεπτο, συνέχεια στην επίθεση. Η μεγάλη φάση δεν ήρθε στο 20λέπτο με τον Ολυμπιακό Β´ να ισορροπεί το ματς, χωρίς όμως να απειλήσει τον προσεκτικό αμυντικά Πανσερραϊκό! Οι “κόκκινοι” κατάφεραν και καθάριζαν κάθε μπάλα στην άμυνα τους και ταυτόχρονα προσπαθούσαν να βρούνε χώρο δράσης στην επίθεση, αλλά ως εκείνο το σημείο δεν είχαν απειλήσει τον Καραργύρη.

Στο 25΄ όμως έγινε μια έξυπνη και γρήγορη εκτέλεση φάουλ στο κέντρο και ο Κανίς πασάρε στον Κόντσι, ο οποίος στην πλάτη της άμυνας των «ερυθρολεύκων», πλασάρε εύστοχα για το 1-0!

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και εκμεταλλεύτηκε τον αποσυντονισμό των παικτών του Ολυμπιακού Β´. Οι Στίνα και Ανάκογλου ήταν άριστοι δημιουργικά και αμυντικά, διανύοντας αρκετά χιλιόμετρα και με σωστές τοποθετήσεις, ενώ και οι δυο ακραίοι μεσοεπιθετικοί, Μέσσι και Κόντσι βρέθηκαν σε τρομερή μέρα, δημιουργώντας συνεχώς κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, από πάσα του Κόντσι, προς τον Στίνα, ο Μολδαβός πλάσαρε στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστοτεχνικά νίκησε τον Καραργύρη για να γίνει 2-0, με την λήξη του πρώτου μέρους, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη που προδιαγραφόταν.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός 2-0 Ολυμπιακός Β´

Με νοοτροπία μεγάλης ομάδας ο Πανσερραϊκός φούλαρε και στο β´ ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού μας, μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα, όχι κάνοντας διαχείριση στο σκορ, αλλά παίζοντας ανοιχτό ποδόσφαιρο και δικαιώθηκαν, αφού πέτυχαν άλλα δυο τέρματα, φτάνοντας σε έναν φετινό θρίαμβο και δείχνοντας αυτή τη φορά πως η αξιοποίηση των ευκαιριών μπορεί να κάνει τη διαφορά!

Η κατοχή της μπάλας στο πρώτο τέταρτο του β´ μέρους πέρασε ελαφρώς στον Ολυμπιακό Β’, αλλά οι φάσεις των Πειραιωτών δεν ανησύχησαν την άμυνα του Πανσερραϊκού. Ο Κατσίκας μάλιστα που χρειάστηκε να επέμβει ελάχιστες φορές, έβγαλε με άνεση δυο καλά σουτ του Ξενιτίδη στο 61’ και του Πινακά στο 63’.

Ο Ολυμπιακός Β´ συνέχιζε να πιέζει ψηλά για να πετύχει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο ματς και ο Πανσερραϊκός με τους ακραίους μεσοεπιθετικούς χτύπησε στην κόντρα. Στο 69’ το λάθος του Καραργύρη με τους συμπαίκτες του στην άμυνα εκμεταλλεύτηκε ο Στίνα που σε κενή εστία από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 3-0, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών και ανακούφισης. Ακολούθησαν αλλαγές από τον Άγγελο Διγκόζη για να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή και να “κλειδώσει” το ματς, με τους Φουάση, Έππα και Καραμπέρη να δίνουν σημαντικές ανάσες.

Στο 80΄ο Ξενιτίδης, που είναι και αρχηγός του Ολυμπιακού Β´, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, ενώ στο 88’, ο νεαρός Μασκανάκης σκόραρε… από τον πάγκο. Κάνοντας την πρώτη του συμμετοχή φέτος, έχοντας μπει ένα λεπτό νωρίτερα ως αλλαγή, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού και με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα…διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 και αποθεώθηκε από συμπαίκτες και κόσμο.

Μάλιστα στον υπολειπόμενο χρόνο ο Πανσερραϊκός κυνήγησε και ακόμη ένα γκολ, ωστόσο το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κατσικογιάνη άφησε άπαντες στο “κόκκινο” στρατόπεδο ικανοποιημένους.