Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 0-1

Αφλογιστία μπροστά απο την αντίπαλη εστία και κακή ήττα για τον Πανσερραϊκό μας, που τον απομακρύνει απο την δυάδα της κορυφής! Ξεκινά ο σχεδιασμός για την SL2 και όλοι κρίνονται στα τελευταία ματς!

Δεύτερη σερί ήττα γνώρισε ο Πανσερραϊκός μας, ο οποίος μετά την ήττα από την Βέροια, ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό Βόλου στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Football League.

Το τεχνικό επιτελείο, παρέταξε την ομάδα με την γνωστή… συνταγή (4-2-3-1), με τον Καβουσάκη να είναι κάτω από τα δοκάρια, τους Ζέρη και Πίντο στα άκρα της άμυνας, Γιανναράκη και Κασμερίδη τα στόπερ, ενώ στην μεσαία γραμμή ήταν οι Μαρκιόνι και Κρητικός. Ο Κόντσι ήταν στο δεξί «φτερό» της επίθεσης, ο Μέσι στο αριστερό με τον Τσιμίκα σε ρόλο «10αριού». Ο Τόμας Πράντο ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, με τους ποδοσφαιριστές να έχουν όρεξη για ανοιχτό και επιθετικό ποδόσφαιρο, κάτι που όμως δεν επιβεβαιώνεται από το τελικό σκορ.

Ο Πανσεραϊκός μας είχε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, με τον Ντάβιλα Κεσι Μέσι να πιάνει καταπληκτική κεφαλιά απο πλεονεκτική θέση και τον Ξενοδόχοφ να απομακρύνει με υπερένταση. Ο βραχύσωμος επιθετικός μας ήταν παντού, σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, ζητώντας την μπάλα, παίρνοντας πρωτοβουλίες και ήταν μονίμως απειλή για την εστία του Ολυμπιακού Βόλου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου όμως ήταν πιο τυχερός, αφού άνοιξε πρώτος το σκορ, με την άμυνα της ομάδας μας να δίνει δικαιώματα. Στην σέντρα του Πέλκα από τα δεξιά ο επερχόμενος Τσαγκαλίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καβουσάκη, για το 0-1.

Ο Αλέξανδρος Ζέρης, στο 41′ παραλίγο να ισοφαρίσει με μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ημίχρονο, Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 0-1

Η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον Πανσερραϊκό μας να είναι αυτός που κρατούσε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να χτίσει το παιχνίδι και τον Ολυμπιακό Βόλου να κλείνει τους χώρους όσο περνούσε η ώρα και να… χτυπάει στις αντεπιθέσεις  χωρίς καμία επιτυχία.

Στο 51ο λεπτό ο Μέσι και πάλι ήταν αυτός που απείλησε την εστία του Ξενοδόχοφ, με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Βόλου, να του λέει και πάλι όχι, σε ένα πολύ καλό σουτ. Στο 65ο λεπτό υπάρχει μια φάση που οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας φωνάζουν για πέναλτι για ένα κράτημα εντός περιοχής. Ο διαιτητής Βεργέτης από την Αρκαδία έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών μας και των τεχνικού επιτελείου από τον πάγκο μας. Φτάνοντας στο τέλος του αγώνα, ο Πανσερραϊκός μας είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στην μια οι ποδοσφαιριστές μας δεν κατάφεραν να βρεθούν στο σωστό σημείο, ενώ στην δεύτερη ο Ψάλτης δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς άργησε να εκτελέσει κάποα δέκατα του δευτερολέπτου.

Συγκεκριμένα, στο 90ο λεπτό ο Μέσι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, αλλά κανένας παίκτης της ομάδας μας δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την στείλει στα δίχτυα, ενώ στο 92ο λεπτό ο Ψάλτης μέσα από την περιοχή, ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να πανηγυρίσει, αλλά ο Γιαννίτσης… τσίμπησε την μπάλα πάνω στο σουτ και απομάκρυνε τον κίνδυνο από την εστία της ομάδας του.

Το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, με τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει το διπλό στις Σέρρες για πρώτη φορά στην ιστορία των δύο ομάδων και τον Πανσερραϊκό μας να μένει στην 3η θέση της Football League, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος!