Press Room, Νέα

Post Match | Πανσερραϊκός – Θεσπρωτός 1-1

Κάνοντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο και χωρίς να μπορεί να βρει τις απαραίτητες λύσεις στο δεύτερο, ο Πανσερραϊκός είδε την… κατάρα της πρεμιέρας να αναβιώνει στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών και παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στον Θεσπρωτό, ξεκινώντας με το αριστερό το νέο πρωτάθλημα της Super League 2 Betsson. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα ο κόσμος χειροκρότησε την ομάδα, καθώς αυτός ήταν μόλις ο πρώτος από τους τριάντα “τελικούς” της σεζόν.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, παρέταξε την ομάδα μας με σχήμα 4-2-3-1, με τον Γιαννίκογλου κάτω από τα δοκάρια, τους Δεληγιαννίδη και Πεταυράκη στα άκρα της άμυνας, τους Καρασαλίδη και Παντεκίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σιόντης και Ανάκογλου με προωθημένο τον Κανίς και στις δυο πτέρυγες οι Μούργος δεξιά και Σοφιανός αριστερά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Σαΐντ.

Άγχος, έλλειψη καθαρού μυαλού και κακό πρώτο ημίχρονο

Η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο ματς, κάνοντας ίσως το χειρότερο πρώτο ημίχρονο των επίσημων αγώνων της. Μπορεί να είχε την μπάλα στα πόδια της και να είχε διάθεση να πιέσει ψηλά, ωστόσο έλειπε το καθαρό μυαλό στην τελική πασά, με αποτέλεσμα να γίνονται λάθη τα οποία επέτρεπαν στον Θεσπρωτό να γίνεται επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα η ομάδα της Ηγουμενίτσας απείλησε στο 4΄ όταν από εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντίνου, ο Βασιλάκης σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι και στο 20΄ όταν ο Κωνσταντίνου βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι του Γιαννίκογλου. Στο 21΄ ο Πανσερραϊκός δημιούργησε την πρώτη επικίνδυνη στιγμή, ωστόσο το τελείωμα του Κανίς μέσα από την περιοχή ήταν άσχημο και λίγα λεπτά αργότερα, από νέα βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Μπονίγια σούταρε, η μπάλα κόντραρε και σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 31΄ από σέντρα του Δεληγιαννίδη ο Σαϊντ πήρε μία κεφαλιά που κατέληξε άουτ, ωστόσο οι “κόκκινοι” γενικά δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αφού είναι χαρακτηριστικό πως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν υποψία φάσης εντός εστίας.

Ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά…

Ο Πανσερραϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με περισσότερο πάθος και ορμή από την κερκίδα και άρχισε να αναζητά με μεγαλύτερη διάθεση το γκολ. Από εκτέλεση κόρνερ του Μούργου, ο Καρασαλίδης σημάδεψε από κοντά με δύναμη το οριζόντιο δοκάρι του Τσιμόπουλου και στην επαναφορά δε βρέθηκε κανείς να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 63΄ ο Μούργος με ωραία κίνηση απελευθερώθηκε και σούταρε, αναγκάζοντας τον Τσιμόπουλο σε εντυπωσιακή επέμβαση και κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 70΄ ο Θεσπρωτός προηγήθηκε με 0-1, με τον Δρίτσα να πιάνει ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή, στην μοναδική στιγμή που οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε θέση βολής στο δεύτερο μέρος. Το γκολ “πάγωσε” το Δημοτικό γήπεδο και οι αλλαγές του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που πέρασε στο ματς κατά σειρά Κατσαντώνη, Θυμιάνη, Ζέρη, Στίνα, Μυστακίδη, έδωσε πνοή στην ομάδα. Ο Πανσερραϊκός έκλεισε τον Θεσπρωτό στο δικό του μισό του γηπέδου, πίεζε δημιουργώντας προϋποθέσεις κυρίως από τα άκρα και στο 80΄ ο Κατσαντώνης ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, δίνοντας δικαίωμα στον Σαϊντ να σκοράρει για το 1-1 από τα έντεκα μέτρα. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει, χωρίς να βρει τη μεγάλη ευκαιρία, ενώ στην εκπνοή του αγώνα υπάρχει μία ξεκάθαρη φάση για χέρι και κατά συνέπεια πέναλτι, με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει την παράβαση εν μέσω διαμαρτυριών.

Πανσερραϊκός (Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (72’ Ζέρης), Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Ανάκογλου(63΄ Κατσαντώνης), Σιόντης (77΄ Στίνα), Μούργος(77΄ Μυστακίδης), Σοφιανός(72΄ Θυμιάνης), Κανίς, Σαΐντ.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Γώγος, Βασιλάκης, Βαλέντε, Ρίζος, Μπίκας (65′ Λύγκας), Κωνσταντίνου, Μίγγος, Διγκόζης (82′ Πανταζέλος), Δρίτσας(85′ Ματζουρανακης), Μπονίγια.