Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – Θεσπρωτός 1-0

Ο Αργεντίνος Χουλιάν Μαρκιόνι άνοιξε λογαριασμό…με την φανέλα του Πανσερραϊκού και έδωσε μια πολύτιμη νίκη κόντρα στον Θεσπρωτό Ηγουμενίτσας, στην προσπάθεια ανόδου!

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφερε να επικρατήσει του Θεσπρωτού, με ένα πανέμορφο γκολ του Χουλιάν Μαρκιόνι στο 42′! Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μας, έχασε αρκετές ευκαιρίες να αυξήσει τον αριθμό των τερμάτων, ενώ υπήρχαν και δυο αναγκαστικές αλλαγές του Πέτρου και του Κουτσίδη.

Το τεχνικό επιτελείο επέλεξε τον Καβουσάκη στην θέση του τερματοφύλακα, τους Κουτσίδη και Γιανναράκη στο κέντρο της άμυνας, με τους Ζέρη και Τσόπελα να παίρνουν θέση στο δεξί και το αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα. Ψάλτης και Μαρκιόνι ήταν τα δυο αμυντικά χαφ με τον Τσιμίκα πιο μπροστά τους ως μεσοεπιθετικός και τους Πέτρου, Μέσι στις πτέρυγες, με τον Πράντο στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Πανσερραϊκός πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς όμως να χάσει την μεγάλη ευκαιρία που θα του έδινε το προβάδισμα, για να διώξει το άγχος. Η πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 21′ με τον Πέτρου να φτάνει απέναντι στον Κίναλη, όμως ο τελευταίος βγήκε ωραία και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 27′ δημιουργήθηκε ωραίος συνδυασμός απο τους παίκτες της ομάδας μας, αλλά ο Μέσι που ήταν ο τελικός αποδέκτης δεν σούταρε καλά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 39′ έγινε η πρώτη αλλά αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας, αφού ο Πέτρου υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα και αποχώρησε για να περάσει στην θέση του ο Μασκανάκης, ο οποιος ένα λεπτό αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία, εξ επαφής με την εστία, χωρίς να σκοράρει, ύστερα απο συρτή σέντρα του Μεσι.

Η γκολάρα Μαρκιόνι και η ασίστ του Μέσι!

Στο 42′ ήρθε το γκολ για τον Πανσερραϊκό μας, με τον Χουλιάν Μαρκιόνι να σουτάρει στην κίνηση απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά απο ασίστ του Μέσι! Ο «κεραυνός» του Αργεντίνου, τίναξε τα δίχτυα του Κίναλη, για να έρθει το 1-0 σε κομβικό σημείο, πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Ημίχρονο, Πανσερραϊκός – Θεσπρωτός 1-0

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει αρκετά τέρματα αλλά έλειψε η τελική καλή προσπάθεια. Στο 55′ ο Τόμας Πράντο βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Κίναλη αλλα το πλασέ του δεν ήταν καλό. Στο 57′ η ομάδα της Ηγουμενίτσας βρέθηκε στην περιοχή του Καβουσάκη με τον Πατσέκο αλλά ο Γιανναράκης πρόλαβε και τον έκοψε έξυπνα πριν γίνει απειλητικός.

Με παίκτες 16 και 17 χρόνων στην 11αδα αλλά και αναγκαστικές…αλλαγές!

Στο 62′ ο Γιάννης Γκιόκας έριξε στο ματς, τους Γκούρτσα και Καλί με τον Γάλλο να επανέρχεται μετά απο 8 αγώνες και το ματς με την Τρίγλια στον α’ γύρο του πρωταθλήματος, λόγω ενός σοβαρού μυικού τραυματισμού. Οι ποδοσφαιριστές αντικατέστησαν του Πραντο και Κουτσίδη με τον νεαρό στόπερ να έχει μικροενοχλήσεις και να αποχωρεί προληπτικά. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του 16χρονου ως βασικός και τα πήγε αρκετά καλά.

Στο 74′ ο έτερος μαθητής… της ομάδας μας ο 17χρονος Μασκανάκης σούταρε συρτά με τον Κίναλη όμως, να αποκρούει σε δεύτερο χρόνο. Ένα λεπτό αργότερα ο Παπαβασιλείου με τον Κρητικό αντικατέστησαν τους Τσιμίκα και Ψάλτη, φρεσκάροντας την μεσαία γραμμή της ομάδας μας. Στο 83΄και στο 85΄οι Ζέρης και Μέσι, βρέθηκαν απο τα πλάγια στην μεγάλη περιοχή του Θεσπρωτού και σέντραραν συρτά απο τα δεξιά και τα αριστερά αντίστοιχα αλλά τόσο ο Παπαβασιλείου, όσο και ο Γκούρτσας δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Ο σκόρερ του αγώνα, ο Αργεντινός Μαρκιόνι, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση σχεδόν απο το σημείο του πέναλτι αλλά το δυνατό σουτ, που εξαπέλυσε, διώχθηκε εντυπωσιακά απο τις μπουνιές του Σερραίου κίπερ Κίναλη. Η φάση του αγώνα για τους φιλοξενούμενος έγινε στο 92′ με τον Πατσέκο να πιάνει ένα ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ έξω απο την περιοχή και την μπαλά να περνά άουτ, ελάχιστα απο το δεξί «γάμα» του Καβουσάκη.

Το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους παίκτες της ομάδας μας, να κατακτούν ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια ανόδου.

Τι ακολουθεί;

Επόμενος αντίπαλος για τα «Λιοντάρια» μας, η Α.Ε.Π. Κοζάνης την Κυριακή 23 Μαϊου στις 17:00 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Πανσερραϊκός (4-2-3-1): Καβουσάκης, Κουτσίδης (62′ Καλί), Γιανναράκης, Ζέρης, Τσόπελας, Ψάλτης (75′ Κρητικός), Μαρκιόνι, Τσιμίκας (75′ Παπαβασιλείου), Πέτρου (39′ Μασκανάκης), Μέσι, Πράντο (62′ Γκούρτσας).

Πάγκος: Γουναρίδης, Τριανταφύλλου, Λουφάκης, Γράβας

Σκόρερ: Μαρκιόνι 42′

Κάρτες: Παπαβασιλείου 76′

Θεσπρωτός: Κίναλης, Γώγος Α., Διγκόζης (80′ Σαραντίδης), Κοντοές, Κωνσταντίνου, Γώγος Γ., Μπίκας(86′ Ντερβίσι), Πούφλης (69′ Πέντσας), Γκάντσιερ, Πατσέκο, Ραμίρες.

Κάρτες: Διγκόζης, Κωνσταντίνου, Γκάντσιερ