Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – Ηρακλής 2-1

Ψυχωμένος και συγκεντρωμένος ο Πανσερραϊκός, ξεπέρασε κάθε εμπόδιο και προκρίθηκε επι του Ηρακλή στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα «λιοντάρια» κέρδισαν 2-1 με ανατροπή, στις καθυστερήσεις, πανηγυρίζοντας στο τέλος μαζί με τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στο γήπεδο μετά απο 2 χρόνια, σε επίσημο αγώνα στις Σέρρες!

Σε ένα τρελό παιχνίδι, που είχε πριν την έναρξη του, ψυχολογικές διακυμάνσεις, ο Πανσερραϊκός, κατάφερε να βρει την ηρεμία και το σθένος για να διαχειριστεί έναν κρίσιμο νοκ άουτ αγώνα κυπέλλου, με μια ομάδα, που το όνομα της κουβαλά μεγάλη ιστορία. Στο ντέρμπι λοιπόν απο τα «παλιά», ο Πανσερραϊκός λίγο πριν την έναρξη του αγώνα αντιμετώπισε ένα διαδικαστικό πρόβλημα με τα δελτία πέντε ποδοσφαιριστών και έγινε μια αναγκαστική αλλαγή στην αρχική 11αδα και τρεις στην αποστολή.

Αποσυντονισμένο πρώτο ημίχρονο

Ο κ. Ζεράρ Σαραγόσα επέλεξε για το α’ ημίχρονο τον Καβουσάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Δημητρίου, Γιανναράκη, στο κέντρο της άμυνας. Ως πλάγια μπακ αγωνίστηκαν ο Ζέρης με τον Φουάση. Οι Κρητικός, ‘Εππας και Ανάκογλου, ήταν οι παίκτες στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τους Κανίς, Σοφιανό (ήταν η αλλαγή με τον Πίντο λόγω του προβλήματος) και Ριβάλντο να αγωνίζονται στην τριάδα της επίθεσης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν έχει να επιδείξει κάτι σημαντικό, πέρα απο ένα σουτ του Σοφιανού, που μπλόκαρε εύκολα ο Παλαβράκης και μια φάση του Τοτσκα για τον Ηρακλή που δεν ανησύχησε την άμυνα του Πανσερραϊκου. Η ομάδα μας, ήταν αποσυντονισμένη, απο τις αναγκαστικές αλλαγές στην αποστολή και αυτό φάνηκε, αφού είχε νευρικότητα και δεν μπορούσε να ξεδιπλώσει με ηρεμία τις επιθετικές της αρετές.

Ημίχρονο, Πανσερραϊκός-Ηρακλής 0-0

Πάθος, ψυχή και ανατροπή!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός, δέχτηκε την πίεση του Ηρακλή, με την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη, να εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ. Στο 51′ ο Μασούρας σούταρε απο το ύψος του πέναλτι και ο Καβουσάκης απέκρουσε εντυπωσιακά, με την μπάλα να προσκρούει και στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Πανάγου λίγα λεπτά αργότερα σούταρε απο πλεονεκτική θέση άουτ και ο Βιτίνιο σε ένα πλάσε που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Ο Πανσερραϊκός απο το 55΄και μετά πήρε μπροστά και στις αντεπιθέσεις έχασε δυο μοναδικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Σοφιανός στο 57′, υποδέχτηκε άριστα την μακρινή πάση του Ανάκογλου και απέναντι απο τον Παλαβράκη πλάσαρε άουτ με την μπάλα φεύγει ελάχιστα απο το δεξι κάθετο δοκάρι. Στο 60′, ο Χαϊνταρά, που αντικατέστησε τον Σοφιανό, έφυγε στην κόντρα, μετά απο κάθετη πάσα του Έππα, και απο πλάγια θέση εντός περιοχής πλάσαρε όμορφα αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο 66′, σε μια αδράνεια της άμυνας, ο Πανάγου γέμισε στην περιοχή και ο Μπαστακός έστειλε με κεφαλιά, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας, για το 0-1. Αμέσως μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, ο Πανσερραϊκός πήρε την μπάλα στην κατοχή του και διεκδίκησε το γκολ. Στο 68′ ο Ανάκογλου ζύγισε το πόδι του έξω απο την μεγάλη περιοχή και το σουτ που επιχείρησε βρήκε την αριστερή γωνία του Παλαβράκη για την άμεση απάντηση και το 1-1. Στο 73′, ο Ριβάλντο πήγε να κρεμάσει τον γκολκίπερ του Ηρακλή πίσω απο την σέντρα, αλλά το γκολ δεν ήρθε.

Στο 90′ ο Χαϊνταρά ξεφεύγει ανάμεσα απο δυο αντιπάλους στην μεσαία γραμμή, διασχίζει όλο το γήπεδο, περνά και τον Παλαβράκη αλλά στο τέλος έχασε τον βηματισμό του και η ευκαιρία για την ανατροπή χάθηκε προσωρινά, αφού η μπάλα έμεινε στην κατοχή των παικτών της ομάδας μας, με τον Φουάση να σεντράρει στην αδύναμη πλευρά του Ηρακλή που είχαν αφήσει κενό οι αμυντικοί και ο Ριβάλντο παραμόνευε, σκοράροντας με ένα απευθείας δεξί εξωτερικό πλάσε, γράφοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.