Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – Α.Ο. Τρίκαλα 1-1

Στον Πανσερραϊκό που του λείπει το εύκολο γκολ, βρέθηκε και ο τερματοφύλακας Σεντουριόν, που στέρησε…την πρώτη νίκη! Ανώτερα τα «λιοντάρια» στο β´ μέρος!0-1 κόντρα στην ροή του αγώνα!

Ο κ. Ζεράρ Σαραγόσα επέλεξε για το α’ ημίχρονο τον Καβουσάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Δημητρίου, Γιανναράκη, στο κέντρο της άμυνας. Ως πλάγια μπακ αγωνίστηκαν ο Ζέρης με τον Πίντο. Οι Κρητικός, Μαρκιόνι και Ανάκογλου, ήταν οι παίκτες στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τους Κανίς, Κόντσι και Θεοδωρίδη να αγωνίζονται στην τριάδα της επίθεσης.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα μας, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να φτάσει τουλάχιστον τρεις φορές με αξιώσεις στο γκολ αλλα έπεσε πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα του ΑΟΤ, Σεντουριόν, που έσωσε όλους τους κινδύνους για την ομάδα του.

Στο 11´ το ωραίο πλασέ του Ανάκογλου, έσωσε τελευταία στιγμή ο Παραγουανός γκολκιπερ, όπως έκανε και στο 25’ σε σου εξ επαφής στην μικρή περιοχή απο τον Μαρκιόνι. Μια κεφαλιά του Παρέδες στο 13’ δεν ανησύχησε τον Καβουσάκη και στο 37’ ο Ρεσκίν, κόντρα στην ροή του ματς, άνοιξε το σκορ με γυριστό σουτ, αιφνιδιάζοντας την άμυνα του Πανσερραϊκού, που βρέθηκε στο… «ίδιο έργο»! Μία φάση ένα γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 39’ ο Κανίς σούταρε δυνατά και διαγώνια προς την εστία αλλα ο Παρέδες είπε και πάλι οχι, ενω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κόντσι, επιχείρησε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις αλλα ο Παραγουανός απέκρουσε ξανά.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΟΤ να προηγείται και τον Πανσερραϊκό να είναι δυσαρεστημένος απο το σκορ βάση απόδοσης.

Ημίχρονο, Πανσερραϊκός-ΑΟ Τρίκαλα 0-1

Σκόραρε ξανα ο…Κανίς

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζεράρ Σαραγόσα ανακάτεψε την 11αδα απο τα αποδυτήρια αλλάζοντας τον Κρητικό και τον Πίντο με τους Φουάση και Καραμπέρη, προκειμένου να βρεί τρόπους να έρθει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κανίς πήρε μερικές προσπάθειες ξεσηκώνοντας και την κερκίδα αλλά ο Ελευθεριάδης είχε την μεγάλη φάση στο 50’, μετά απο λάθος της άμυνας.

Έππας, Μέσι και Παπαβασιλείου, πέρασαν στον αγώνα και με την φρεσκάδα του ανέβασαν την πίεση για τον Πανσερραϊκό!Ο Παύλος Έππας κέρδισε το πέναλτι απο τον Χειρίτραντα στο 78’ και ο Χισάμ Κανίς εκτέλεσε αλλά ο Σεντουριόν του αρνήθηκε ξανά το γκολ. Ο διαιτητής Αγγελάκης έδωσε επανάληψη και εκεί ο Μαροκινός δεν αστόχησε για να σημειώσει το 4ο γκολ σε 3 ματς και να ισοφαρίσει το ματς σε 1-1.

Ο Θεοδωρίδης βρέθηκε σε δύσκολο σημειό και σούταρε χωρίς τύχη ενώ η μαζική επίθεση στο φινάλε δεν απέφερε ένα δευτερο γκολ για τον Πανσερραϊκό που έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στην ισοπαλία.

Τι ακολουθεί;

Ακολουθεί το ματς της 4η αγωνιστικής την Τετάρτη 24/11/2021 με τον Πανσερραϊκό να φιλοξενείται στο Αλκαζάρ από την ΑΕΛ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Ζεράρ Σαραγόσα): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Δημητρίου, Πίντο(46΄ Φουάσης), Ζέρης, Κρητικός(46΄ Καραμπέρης), Ανάκογλου, Μαρκιόνι(60΄ Έππας), Κόντσι(69΄ Μέσι), Κανίς, Θεοδωρίδης(69΄ Παπαβασιλείου)

Στην αποστολή: Κατσίκας, Κασμερίδης, Τσιμίκας, Σοφιανός

ΤΡΙΚΑΛΑ(Χόρχε Αμπέντε): Σεντρούριον, Σανδραβέλης, Νιάρος, Ντιαλοσί, Παρέδες, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ρεγκίν, Κουσκουνάς(90+2΄ Κεχαγιάς), Χειριτραντάς, Ελευθεριάδης(68΄ Νίζιτς)