Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου 2-4

Ο Πανσερραϊκός αποχαιρέτησε το 2021 με οδυνηρή ήττα, καθώς είδε τον Απόλλωνα Πόντου να κερδίζει με 4-2 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, με τους “κόκκινους” να παραδίδονται άνευ όρων στο δεύτερο ημίχρονο.

“Κάθε γκολ που πέτυχαν οι ομάδες στα 16 παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής, αντιστοιχούσε σε ειδικό χρηματικό ποσό, που θα μπει στον κουμπαρά των Συλλόγων Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματικές Ασθένειες «Φλόγα» και «Λάμψη». Λίγο πριν το τέλος του 2021, η Super League 2 γεμίζει τα δίχτυα με «Φως ελπίδας και αισιοδοξίας» με μοναδικό στόχο να ομορφύνει τις ζωές ανθρώπων που αποτελούν για όλους μας παράδειγμα προς μίμηση.”

O κ. Σαραγόσα επέλεξε να παρατάξει τον Πανσερραϊκό για ακόμα έναν αγώνα με σχήμα 3-5-2, με τον Κατσίκα στην εστία, τους Γιανναράκη, Μαρκιόνι, Δημητρίου τριάδα στην άμυνα, τους Ζέρη και Φουάση να καλύπτουν τις δύο πλευρές δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, τους Κρητικό, Καραμπέρη και Ανάκογλου στη μεσαία γραμμή και τους Κανίς,Παπαβασιλείου στην επίθεση. Το αρχικό σχήμα, περιλάμβανε τον Κουκόλη αντί του Δημητρίου, ωστόσο ο έμπειρος στόπερ ένιωσε ένα σφίξιμο, πριν τη σέντρα και κρίθηκε σκόπιμο να προφυλαχθεί.

Αιφνιδιασμός και αντίδραση

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε τον αγώνα δίχως νεύρο στο παιχνίδι του, δίχως πίεση προς τον αντίπαλο και… δίνοντας γενικότερα δικαιώματα, αφού το μοναδικό που κατάφερε ήταν να κάνει ένα άστοχο σουτ με τον Καραμπέρη στο 11΄, που δεν απείλησε τον Πίτκα.

Αντίθετα, είδε τον Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και να σκοράρει στην πρώτη καλή στιγμή που βρήκε στο 21΄, με τον Μπαργκάν να σημειώνει το 0-1, πετυχαίνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό με γυριστό σουτ, έπειτα από σέντρα του Παπαϊωάννου.

Οι φωνές της κερκίδας αλλά και από τον πάγκο του Ζεράρ Σαραγόσα, που προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του, έπιασαν τόπο και οι “κόκκινοι” έβγαλαν αντίδραση. Στο 25΄ μετά από φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Ζέρη μέσα στην περιοχή και αυτός σε σχεδόν αφύλακτη εστία ισοφάρισε σε 1-1.

Λίγο αργότερα στο 27΄ ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας, Χισάμ Κανίς, με ωραίο πλασέ, σημείωσε το 7ο φετινό του γκολ και ταυτόχρονα το 2-1, κάνοντας την ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά! Μάλιστα στο 30΄ με την κεφαλιά του Γιαναρράκη που κατέληξε μόλις άουτ, χάθηκε η ευκαιρία και για τρίτο γκολ, με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να αντιδράσει και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου 2-1

Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο…

Στο δεύτερο ημίχρονο και εν αντιθέσει με την δυνατή αντίδραση που έφερε την ανατροπή, οι παίκτες του Πανσερραϊκού, «κατάφεραν» μέσα σε δεκαπέντε λεπτά… να γκρεμίσουν ότι έχτισαν, βλέποντας τον Απόλλωνα να σκοράρει κατά ριπάς και να πετυχαίνει τρία γκολ, με το τελικό σκορ να μην αφήνει κανένα απολύτως περιθώριο για οποιοδήποτε σχόλιο.

Στο 61΄ ο Ασούμα σημείωσε με σουτ το 2-2 και στο 64΄ ο Γιανναράκης με κεφαλιά προς την εστία του Κατσίκα έπειτα από γέμισμα του Παπαϊωάννου, έγραψε με αυτογκόλ το 2-3, φέρνοντας “τούμπα” το ματς.

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού προσπάθησε με τις κινήσεις από τον πάγκο να βάλει εκ νέου την ομάδα του στο παιχνίδι, στο 65΄ ωστόσο ο Παπαβασιλείου είδε το σουτ από ευνοϊκή θέση να κοντράρει σε αντίπαλο και να μην πηγαίνει προς τα δίχτυα και στο 70΄ ο Μαρκιόνι, είδε τον Πίτκα να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα το σουτ του.

Και ενώ οι “κόκκινοι” αναζητούσαν την ισοφάριση στο 74΄ ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους, βγήκε στην αντεπίθεση και… τελείωσε το ματς με τον Φράγκο να πετυχαίνει το τελικό 2-4.