Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός-ΑΟ Ξάνθη 0-0

Οι πολλές και σημαντικές απουσίες που είτε προϋπήρχαν(Κανίς, Καρασαλίδης, Ζέρης, Έππας, Ανάκογλου, Παπαβασιλείου, Μέσι), είτε προέκυψαν κατά τη διάρκεια του αγώνα(Στίνα, Κόντσι), έβγαλαν… λαβωμένο και αποδιοργανωμένο τον Πανσερραϊκό, ο οποίος αν και προσπάθησε, ακόμη και υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες στο δεύτερο ημίχρονο, δε βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και έμεινε στο μηδέν κόντρα στον ΑΟ Ξάνθη. Και οι “τελικοί” για τους “κόκκινους” στο πρωτάθλημα συνεχίζονται…

Ο προπονητής μας Άγγελος Διγκόζης, παρέταξε την ομάδα με σχήμα 4-2-3-1 με τον Κατσίκα κάτω από τα δοκάρια, τους Ντανελιάν, Κεφαλά, Γιανναράκη, Πίντο στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, στην μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κρητικός, Καραμπέρης και Μαρκιόνι, με τους Κόντσι και Σοφιανό στα άκρα και τον Ντίαζ στην επίθεση.

Έχασε την ευκαιρία να σκοράρει από το πρώτο ημίχρονο

Έχοντας ήδη να αντιμετωπίσει πολλές απουσίες λόγω τιμωριών και τραυματισμών, ο Πανσερραϊκός πριν τη σέντρα της αναμέτρησης βρήκε ακόμη μία, με τον Στίνα να αισθάνεται ενόχληση στον προσαγωγό στην προθέρμανση και να μένει στον πάγκο και τον Σοφιανό να παίρνει τη θέση του την τελευταία στιγμή. Η ομάδα μας ξεκίνησε με διάθεση, μπήκε δυνατά στο ματς, αποφασισμένη να το “τελειώσει” από νωρίς, ωστόσο οι χαμένες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά διαδεχόταν η μία την άλλη. Μόλις στο 2΄ ο Τσομπανίδης μπλόκαρε εύκολα το αδύναμο πλασέ του Σοφιανού από καλή θέση μέσα από την περιοχή, ενώ στο 5΄ ο τερματοφύλακας του ΑΟΞ απομάκρυνε σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Μαρκιόνι από καλή θέση. Στο 8΄ οι “κόκκινοι” έχασαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ντίαζ να φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση και να πατάει περιοχή, ωστόσο στις επιλογές του αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Κόντσι, επέλεξε να τελειώσει τη φάση με ένα αδύναμο πλασέ που δεν προβλημάτισε, με την κερκίδα να έχει προετοιμαστεί να πανηγυρίσει.

Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει με τον ταχύτατο Τσέλιο, ωστόσο στο 13΄ ο Κατσικάς κινήθηκε γρήγορα προς την μπάλα και τον σταμάτησε πριν πλασάρει, ενώ και στο 15΄ του σουτ του Κρητικού από καλή θέση κατέληξε άουτ. Στο 22΄ ο Πανσερραϊκός που κυκλοφορούσε τη μπάλα και πατούσε περιοχή έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Κόντσι να πλασάρει από ευνοϊκή θέση μέσα από την περιοχή άουτ. Κάπου σε εκείνο το σημείο η ροή του ματς άλλαξε. Ο Αργεντινός δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή, που δεν δόθηκε καν φάουλ από τον διαιτητή, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά(η πρώτη εκτίμηση κάνει λόγο για ρήξη χιαστών) και να χάσει η ομάδα ακόμη ένα επιθετικό “όπλο”. Ο προπονητής του Πανσερραϊκού χωρίς να έχει πολλές επιλογές έριξε στο ματς τον Βάντερσον, ωστόσο χωρίς αμφιβολία με τους φετινούς του σκόρερ και δημιουργούς εκτός μάχης, η ομάδα έχασε σε δημιουργικότητα, διεισδυτικότητα, τελική προσπάθεια και σίγουρα ψυχολογία, με αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να μη γίνει άλλη ευκαιρία.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός-ΑΟ Ξάνθη

Ήθελε, δε μπορούσε…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ως “κερασάκι στην τούρτα” της ατυχίας ήρθε και μία έντονη καταιγίδα που σίγουρα έκανε ακόμη πιο δύσκολη την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Οι “κόκκινοι” προσπαθούσαν να βρούνε τρόπο να διασπάσουν την άμυνα της μαχητικής Ξάνθης και στο 57΄ έχασαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Μαρκιόνι να εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, τον Κεφαλά να πιάνει την κεφαλιά, ωστόσο ο Τσομπανίδης απομάκρυνε σωτήρια κρατώντας το μηδέν.

Με τις δυνατές μάχες να κυριαρχούν και τον πρώτο βοηθό κ.Μαλανδρή να εξοργίζει πάγκο και κερκίδα με τις υποδείξεις του “κόβωντας” κάθε φάση που η ομάδα επιχειρούσε να δημιουργήσει και καθυστερώντας χαρακτηριστικά συνεχώς να υψώσει τη σημαία του, η Ξάνθη προσπάθησε και αυτή από την πλευρά της να απειλήσει κάνοντας ένα καλό δεκάλεπτο. Στο 64΄ ο Κρητικός δεχόμενος γέμισμα στην περιοχή, σούταρε, με τον Κατσίκα να αντιδρά ενστικτωδώς στέλνοντας την μπάλα κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα ο Πανσερραϊκός απάντησε με μία προσπάθεια του Πίντο που δεν βρήκε στόχο. Η είσοδος των Μασκανάκη και Φουάση στο ματς έδωσε φρέσκα πόδια, όχι όμως και επιλογές, καθώς η ομάδα μας αδυνατούσε να συνεργαστεί σωστά και να απειλήσει την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα τα λεπτά να κυλούν και να μείνει το τελικό 0-0.

Τι ακολουθεί;

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας φιλοξενείται στην Ηγουμενίτσα, από τον Θεσπρωτό, την Τετάρτη 13 Απριλίου (15:00).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Άγγελος Διγκόζης): Κατσίκας, Γιανναράκης, Κεφαλάς, Ντανιελιάν, Πίντο, Μαρκιόνι (78′ Φουάσης), Κρητικός, Καραμπέρης, Κόντσι (26′ λ.τρ. Βάντερσον), Σοφιανός (59′ Μασκανάκης), Ντίαζ.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Ανυφαντάκης): Τσομπανίδης, Τζανακάκης, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Κρητικός(93′ Χαλίλ Ιμπράμ), Θυμιάνης(75′ Δόρης), Τσέλιος(93′ Κιεσάδα), Τσελεμπάκης(75′ Τσιλιγγίρης), Βιθέντε, Δημητριάδης, Γκάβριτς (60′ Αλί Μπαμπά).