Press Room, Νέα

Post Match: Πανσερραϊκός – ΑΕΠ Κοζάνης 1-0

Με γκολ του Φαμπρίτσιο Κόντσι πέντε λεπτά πριν από την λήξη του παιχνιδιού, ο Πανσερραϊκός μας πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στην ΑΕΠ Κοζάνης και ανέβηκε στην δυάδα του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ως στόχο την πρωτιά!

Ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν ο Πανσερραϊκός μας κόντρα στην ΑΕΠ Κοζάνης, την οποία και κέρδισε με 1-0 χάρη στο γκολ του Αργεντινού, Φαμπρίτσιο Κόντσι, στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Λιγοστές οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με την ομάδας μας να έχει την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας, όμως κάτι έλειπε στην τελική προσπάθεια!

Ο Γιάννης Γκιόκας πονοκεφάλιασε ξανά…σχετικά με την 11άδα του αγώνα, καθώς στο απουσιολόγιο υπήρχαν και πάλι αρκετά ονόματα. Ο Έλληνας τεχνικός, παρέταξε την ομάδα του σε σύστημα 4-2-3-1, με τον Καβουσάκη να είναι κάτω από τα δοκάρια, Ζέρης και Τσόπελας στα άκρα της αμυντικής γραμμής, με Γιανναράκη και Κασμερίδη να είναι το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Μαρκιόνι και Κρητικός στα χαφ, με τους Μασκανάκη και Μέσι να βρίσκονται στα «φτερά» της επίθεσης. Σε ρόλο «10αριού» χρησιμοποίησε τον Ψάλτη και για την κορυφή της επίθεσης, επέλεξε τον αρχηγό μας, Δημήτρη Γκούρτσα.

Ο Πανσερραϊκός ήθελε από την αρχή να επιβάλει τον ρυθμό του, κρατώντας την μπάλα και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, όμως η ομάδα της Κοζάνης είχε κοντά της γραμμές της και δεν άφησε τους ποδοσφαιριστές μας να βρουν τις κάθετες πάσες που θα απειλούσαν την εστία της. Με την δυσκολία στο κάθετο παιχνίδι, η ομάδα μας έφτασε στην πρώτη τελική της προσπάθεια στο 22ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκούρτσα μετά από σέντρα του Ζέρη, με τον Σταυρίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα μας βρήκε ακόμη μια τελική προσπάθεια στον στόχο και πάλι με τον αρχηγό μας, Δημήτρη Γκούρτσα, μετά από σέντρα του κεντρικού αμυντικού Γιανναράκη, με τον πορτιέρε της Κοζάνης να μην ανησυχεί και να μπλοκάρει και πάλι την μπάλα. Μέχρι την λήξη του πρώτο ημιχρόνου δεν σημειώθηκε άλλη φάση, με τον Πανσερραϊκό μας να πιέζει για το γκολ και την ΑΕΠ Κοζάνης να κλείνει καλά τους χώρους προς την εστίας της.

Ημίχρονο, Πανσερραϊκός – ΑΕΠ Κοζάνης 0-0

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Πανσερραϊκός ανέβασε την πίεση του προς την Κοζάνη, που όσο περνούσε η ώρα, κλεινόταν και περισσότερο στην άμυνας της, θέλοντας να πάρει έστω και τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα μας είχε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Σταυρίδη, αλλά η τελική πάσα είναι αυτή που έλειψε από το σημερινό παιχνίδι. Το γκολ της νίκης όμως ήρθε, πέντε λεπτά πριν από την λήξη του παιχνιδιού, όταν ο Κόντσι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τον Πανσερραϊκό μας, με αναπληρωματικούς και τεχνικό επιτελείο να γίνονται ένα και να πανηγυρίζουν έξαλα το τέρμα του 22χρονου εξτρέμ.

Τι ακολουθεί;

Τα «Λιοντάρια» μας θα αντιμετωπίσουν την Βέροια εκτός έδρας, το Σάββατο 29 Μαΐου στις 17:00.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Πανσερραϊκός (Γκιόκας): Καβουσάκης, Ζέρης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Τσόπελας, Ψάλτης (57′ Κόντσι), Κρητικός, Μαρκιόνι (85′ Ολαϊτάν), Μασκανάκης (70′ Παπαβασιλείου), Μέσι, Γκούρτσας (57′ Πράντο).

ΑΕΠ Κοζάνης (Ναντβόρνικ): Σταυρίδης, Σέλσο (73′ Κυριαλάνης), Τσικόπουλος (69′ Τρομπούκης), Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, Ντούκα, Πάλλας (73′ Ντινόπουλος), Νικολίτσας, Ταΐρης, Αιχμαλωτίδης (46′ Βοριαζίδης (87′ Λι), Φωλίνας.