Press Room, Νέα

Post Match: Ολυμπιακός Βόλου – Πανσερραϊκός 0-1

Μεγάλη νίκη κόντρα σε έναν σκληρό αντίπαλο και μια δύσκολη έδρα για τον Πανσερραϊκό μας επί του Ολυμπιακού Βόλου, με τον Αργεντινό επιθετικό της ομάδας μας, Τόμας Πράντο, να είναι ο χρυσός σκόρερ της αναμέτρησης.

Με καταπληκτικό πρέσινγκ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες μας κατάφεραν να κρατήσουν τον Ολυμπιακό Βόλου μακριά από τα καρέ μας, καθώς η πίεση που ασκούσαν οι μεσοεπιθετικοί της ομάδας μας δυσκόλεψαν το δημιουργικό κομμάτι της αντίπαλης ομάδας.

Στα πρώτα 20 λεπτά του ημιχρόνου, ο Πανσερραϊκός είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, ενώ από το 20′ και για ένα 10λεπτο, έδωσε χώρους στον Ολυμπιακό Βόλου, χωρίς ωστόσο να σταματήσει να πιέζει, με αποτέλεσμα να μην απειληθεί καθόλου. Η μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος, ανήκει στην ομάδας μας, όταν ο επιθετικό μας, Τόμας Πράντο, έκανε μια ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, ωστόσο μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της ομάδας της Βόλου, Ξενοδόχοφ.

Ημίχρονο: 0-0

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει και πάλι στην ομάδα μας, που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με επιθετικές τάσεις, προσήλωση στον στόχο και υπομονή.

Στο 52ο λεπτό ο Πανσερραϊκός μας άνοιξε το σκορ, όταν ο Γεωργιάδης βρήκε ωραία στον κενό χώρο τον Ζέρη, που έκανε την γλυκιά σέντρα από δεξιά, με τον Πράντο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με καταπληκτικό τελείωμα. Ο Πανσερραϊκός έγραψε το 1-0!

Ο προπονητής της ομάδας μας, Πέτρος Στοϊλας, φρέσκαρε την ομάδα με τους Λουφάκη και Γκούρτσα και κράτησε τον Ολυμπιακό Βόλου μακριά από την περιοχή του Καβουσάκη.

Οι οδηγίες του Πέτρου Στοϊλα και του επιτελείου του καθως και των έμπειρων παικτών, τόνωσαν την ομάδα μας για να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

Στο 85ο λεπτό, ο Πανσερραϊκός μας έχασε μια καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν το σουτ του Γκούρτσα μέσα από την περιοχή μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Κόντσι και συνεργασία με τον Πέτρου, κόντραρε στους αμυντικούς του Ολυμπιακού Βόλου.

Το τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή Τσαμούρη, βρήκε όλη την ομάδα μας να πανηγυρίζει την μεγάλη αυτή νίκη σε μια δύσκολη έδρα.

Κάρτες: Τσαγκαλίδης, Αγρόδημος, Φιλίποβιτς / Πίντο

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός Βόλου (Ξηροφώτος): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης, Αγρόδημος, Κόλα, Βουκελάτος (69′ Βασιλούδης), Παπαδημητρίου, Σκοπελίτης (58′ Τζούριτς), Τσαγκαλίδης.:

Πανσερραϊκός (Πέτρος Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης, Κρητικός, Γεωργιάδης (85′ Πέτρου), Ολαϊτάν (74′ Λουφάκης), Μέσι (67′ Κόντσι), Πράντο (74′ Γκούρτσας)

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Κωνστάντιος (Εύβοιας), Βρούζος (Πιερίας)