Press Room, Νέα

Post Match: ΑΕΠ Κοζάνης – Πανσερραϊκός 0-2

Ο Πράντο έκανε του… κεφαλιού του και έδωσε τη νίκη στον Πανσερραϊκό μας στην Κοζάνη.

Με δύο κεφαλιές του Τόμας Πράντο, ο Πανσερραϊκός μας πήρε το διπλό στην Κοζάνη για την 4η αγωνιστική της Football League.

Οι ποδοσφαιριστές μας  έδειξαν από το πρώτο λεπτό τις διαθέσεις τους… πνίγοντας την ομάδα της Κοζάνης, με μεγάλη κατοχή και ασφυκτική πίεση ψηλά όταν χανόταν η μπάλα.

Στο πρώτο μέρος, ο Πανσερραϊκός μας είχε την καθολική υπεροχή, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 0-0, ωστόσο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, τα «Λιοντάρια» μας θα έπρεπε να πετύχουν ένα τέρμα, καθώς ήταν το μοναδικό που έλειπε από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας μας.

Η πρώτη φάση σημειώθηκε στο 1ο μόλις λεπτό, όταν ο Ζέρης έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, με τον Γεωργιάδη να κοντρολάρει ωραία την μπάλα, το σουτ που επιχείρησε όμως πέρασε άουτ. Στο 19ο λεπτό, ο Κόντσι… χόρεψε τους αντιπάλους του από τα δεξιά, έστρωσε την μπάλα στον Ζέρη, αλλά το σουτ του κόπηκε από τον Ψάρρα με υπερένταση. Στο 20ο λεπτό έρχεται η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό μας, όταν ο Πράντο έκανε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να μην του κάνει την χάρη και να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ο Πανσερραϊκός μας συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να πετύχει ένα γκολ, με τον Πράντο να χάνει ακόμα μια ευκαιρία στο 27ο λεπτό, καθώς η κεφαλιά του μετά από σέντρα του Γεωργιάδη… ξύρισε το δοκάρι και κατέληξε άουτ. Ο Αργεντινός επιθετικός είχε εμπιστοσύνη στο κεφάλι του και στο 35ο λεπτό είδε τον Ψάρρα εκτός θέσης, και με κεφαλιά προσπάθησε να περάσει την μπάλα από πάνω του, χωρίς επιτυχία. Στο 40ο λεπτό, ο Καβουσάκης αντιλήφθηκε έγκαιρα την αντεπίθεση που προσπάθησε να βγάλει η Κοζάνη, με τον Σέα να βγαίνει απέναντι από τον πορτιέρε του Πανσερραϊκού, ο οποίος του έκλεισε καλά την γωνία και το οπτικό πεδίο, αναγκάζοντας τον παίκτη της Κοζάνης να κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πανσερραϊκό μας να έχει την καθολική υπέροχη και τον έλεγχο του παιχνιδιού, παίζοντας ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο, ωστόσο αυτό που του έλειπε για να πάει στα αποδυτήρια ευχαριστημένος, ήταν το γκολ!

Σκορ ημιχρόνου 0-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μας συνέχισε στο ίδιο επιθετθκό μομέντουμ, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ήταν η ομάδα που πίεζε για να πετύχει το γκολ. Στο 51ο λεπτό, ο Φάμπρι με έξοχη ατομική προσπάθεια, πέρασε από δύο παίκτες της Κοζάνης βγαίνοντας απέναντι από τον Ψάρρα, το σουτ που έκανε όμως πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα τα «Λιοντάρια» μας άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κόντσι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Πράντο να κάνει και πάλι την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ψάρρα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα μας. Ο Αργεντινός επιθετικός όμως, στην επόμενη φάση μετά το γκολ που σημείωσε, έκανε και πάλι του… κεφαλιού του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά κάνοντας το 2-0.

Στο 70ο λεπτό ο Καβουσάκης έδειξε τα αντανακλαστικά του, καθώς πραγματοποίησε μια πολύ δύσκολη απόκρουση σε ένα δυνατό σουτ και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Τα «Λιοντάρια» μας έφτασαν στους 7 βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές στην Football League και τώρα στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με την Βέροια στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών.

Κάρτες: Κίτρινες: 43′ Σέα / 14′ Κόντσι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΠ Κοζάνης (Ναντβόρνικ): Ψαρράς, Τρομπούκης, Κυριαλάνης, Κοτταρίδης, (83′ Ντούκα) Καραγιαννίδης, Ταϊρης (46’ Βοριαζίδης Κ.) Σαν-Λι (55’ Βοριαζίδης Μ.) Σέα, (83′ Τσελέπης) Νικολίτσας, Τσικόπουλος, Τσιάρας (73′ Φωλίνας)

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Ζέρης, Πίντο, Κρητικός, Μαρτσιόνι, Κόντσι, Γεωργιάδης, Λουφάκης, Πράντο.

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Φράγκος (Μακεδονίας)