Press Room, Νέα

Friendly Post Match: ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 1-1

Ο Πανσερραϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1, με τον ΠΑΟΚ, στην Τούμπα, σε ένα ματς, που θα μπορούσε να φύγει νικητής, αφού ο Νάρεϊ ισοφάρισε στα… χασομέρια της αναμέτρησης! Καλή συνολικά η λειτουργία της ομάδας μας και έξυπνη προσέγγιση απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ, που βραχυκύκλωσε, κόντρα στα «λιοντάρια».

Ο Πανσερραϊκός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αντιμετώπισε αντίπαλο από την Superleague, σε φιλικό επίπεδο, μετά τον αγώνα με τον Αστέρα, στην Τρίπολη. Το μέγεθος του ΠΑΟΚ, σαφώς ανώτερο σε όλα, όμως οι «κόκκινοι» έδειξαν το καλό τους πρόσωπο, ξεδίπλωσαν αρετές σε όλες τις γραμμές του γηπέδου και για 1’ λεπτό, θα μπορούσαν να είχαν φύγει ακόμη και νικητές από την Τούμπα.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος παρέταξε τους “κόκκινους” χωρίς πολλές αλλαγές, σε σχέση με το φιλικό ματς στην Τρίπολη, τσεκάροντας και την ετοιμότητα των παικτών του, σε ρυθμό αγώνων Τετάρτης-Κυριακής, αλλά κυρίως δημιουργώντας έναν σταθερό κορμό παικτών στην 11αδα, λίγες ημέρες πριν τον πρώτο επίσημο αγώνα της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι, έχοντας κοντά τις γραμμές του, πιέζοντας δυνατά, αλλά όχι ψηλά και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία που του δόθηκε. Μόλις στο 4’ ο Σαΐντ έπιασε ένα μονοκόμματο συρτό σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Ζίφκοβιτς του είπε όχι! Στο 14’ ήρθε η απάντηση από τον ΠΑΟΚ, με τον Κουαλιάτα, να έχει κέφια και με ένα μακρινό σουτ-κεραυνό, τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννίκογλου. Λίγο μετά ο Ολιβέιρα σούταρε από πλάγια θέση, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού ήταν σε ετοιμότητα!

Τα «λιοντάρια» συνέχισαν να πρεσάρουν την ομάδα του Λουτσέσκου και στο 16´ πάλι ο Σαΐντ δημιούργησε μια μεγάλη ευκαιρία, σουτάροντας από πλάγια θέση με δύναμη αλλά έδιωξε με γροθιές ο Ζίβκοβιτς. Στο 19’ ήρθε το γκολ για τον Πανσερραϊκό σε μια ιδανική αντεπίθεση, με τους Κανίς, Μούργο και Σαΐντ να βγαίνουν τρεις με έναν και ο Ιταλός με άψογο στυλ να σκοράρει με γκολ στην κλειστή γωνία του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, σημειώνοντας το 0-1.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Κουαλιάτα που ανέβηκε από την β´ ομάδα και ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ μαζί με τον Ελ Καντουρί, έχασε δυο καλές ευκαιρίες με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή που πέρασαν άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το τεχνικό επιτελείο του Πανσερραϊκού, φρέσκαρε την ενδεκάδα με τους, Παντεκίδη, Γιανναράκη στα στόπερ, αντί των Παπάζογλου, Καρασαλίδη, πέρασε στην μεσαία γραμμή τον Ανάκογλου αντί του Σιόντη, τον Σοφιανό αντί του Μούργου και τον Λιούμη στην επίθεση αντί του σκόρερ Σαΐντ! Λόγα λεπτά αργότερα, αντικαταστάθηκαν οι Γιαννίκογλου και Μασκανάκης, με τον Κατσίκα και τον Ζέρη. Ο Πανσερραϊκός από τα δεξιά αγωνίστηκε με τον Ζέρη ως πλάγιο μπακ και με τον Δεληγιαννίδη ως πλάγιο μεσοεπιθετικός, με τον τελευταίο στο 60’ να βρίσκει τον Λιούμη, ο οποίος με μια ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, είχε οριζόντιο δοκάρι και μια σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 0-2! Ο ΠΑΟΚ αλλάζοντας πλάνο και παίκτες, δεν κατάφερε να πλησιάσει εστία, παρά μόνο με ατομικές εμπνεύσεις, αφού η διπλή άμυνα ζώνης του Ελευθερόπουλου, λειτούργησε άψογα! Οι Μασκανάκης, Σοφιανός και Ανάκογλου, λειτούργησαν άψογα στις αντεπιθέσεις, η άμυνα ήταν συγκεντρωμένη και έκοψε κάθε φάση, πλην του γκολ στο 92’ με τον Ναρεϊ να προειδοποιεί και να πετυχαίνει το τέρμα της ισοφάρισης, που έψαχνε! Τελικό αποτέλεσμα 1-1.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς(60΄ Ταλιχμανίδης), Σάστρε, Νάσμπεργκ, Κάργας, Ράφα Σοάρες(67΄ Τσαούσης), Σβάμπ, Φελίπε Σοάρες(67΄ Μούργκ), Ελ Καντουρί, Μπράντον, Κουαλιατά, Ρικάρντο(46΄ Μπράντον)(85΄ Ολιβέϊρα), Ολιβέϊρα(67΄ Νάρεϊ)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γιαννίκογλου(60΄ Κατσίκας) Δεληγιαννίδης, Καρασαλίδης(46΄ Γιανναράκης), Παπάζογλου(46΄ Παντεκίδης), Πεταυράκης(60΄ Δημητρίου), Σιόντης(46΄ Ανάκογλου), Νάτσος, Μασκανάκης(60΄ Ζέρης), Κανίς, Μούργος(46΄ Σοφιανός), Σαϊντ(46΄ Λιούμης)

Απόντες από τον φιλικό αγώνα ήταν οι διεθνείς Στίνα και Καραμπέρης, ο Τσαγκαλίδης και ο Οικονόμου που αντιμετωπίζουν προβλήματα, ο Θυμιάνης που εντάχθηκε προσφάτως στην ομάδα και ο Ριβάλντο που είναι ανέτοιμος.