Press Room, Νέα

Friendly Post Match: Δόξα Δράμας-Πανσερραϊκός 0-3

Εντυπωσιακός ο Πανσερραϊκός στην Δράμα, επικράτησε της Δόξας με σκορ 3-0! Λιούμης(2) και Μασκανάκης πέτυχαν τα γκολ, με τον Κατσίκα να είναι «θεατής» στο ματς! Σε καλό δρόμο η ομάδα μας, που βελτιώνεται και παρουσιάζει κάθε φορά νέα στοιχεία στο παιχνίδι της!

Με τους ποδοσφαιριστές που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής στο ματς με τον ΠΑΟΚ Β’ και μόνο με Έλληνες στην 11αδα του, ξεκίνησε το φιλικό με την Δόξα, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, τεστάροντας έτσι, την ετοιμότητα, όλων των ποδοσφαιριστών του καί μένοντας ικανοποιημένος και από το βάθος του ρόστερ.

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε συγκεντρωμένα τον αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας, απο το πρώτο λεπτό. Η μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας μας, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, καταφέρνοντας να σκοράρει, ενώ μεσοαμυντικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα, με την αντίπαλη ομάδα, να μένει μακριά, απο την εστία του Κατσίκα.

Μόλις στο 5′ ο Λιούμης άνοιξε το σκορ, μετά απο ωραίο συνδυασμό με τον Σοφιανό, ο οποίος με κάθετη πάσα, τρύπησε την άμυνα της Δόξας, μέσα στην περιοχή της και ο Λιούμης με ψύχραιμο πλασέ, έγραψε το 1-0.

Στο 11′ η Δόξα απάντησε μετά απο ένα σουτ και περίεργο γκελ της μπάλας, που έδιωξε ψύχραιμα ο Κατσίκας, ενώ ο Ανάκογλου λίγα λεπτά μετά, επιχείρησε ένα σουτ απο το ημικύκλιο της περιοχής που πέρασε δίπλα απο το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Δόξας.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε μέχρι το 25′, να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να κυκλοφορεί με ωραίο τρόπο την μπάλα, πατώντας την αντίπαλη περιοχή, ενώ είχε καλό πρεσάρισμα ψηλά, μην επιτρέποντας στους παίκτες της Δόξας να δημιουργήσουν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός, ξεκίνησε με αλλαγή του Γιανναρακη, στην θέση του Καρασαλίδη και την ίδια Ελληνική 11αδά. Ο Λιούμης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με γκολ στο 50′. Ύστερα απο κόντρα, του στρώθηκε η μπάλα και με ωραίο σουτ μέσα απο την περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα του και έδωσε προβάδισμα δυο γκολ, στον Πανσερραϊκό.

Στο 56′ τα «λιοντάρια» πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με τον ανεβασμένο Μασκανάκη, που με επιμονή και διπλή προσπάθεια, νίκησε τον Καράδαγη και πανηγύρισε το 3-0. Λίγα λεπτά μετά, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος πραγματοποίησε μαζεμένες αλλαγές με αποτέλεσμα ο ρυθμος του αγώνα να πέσει.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, θα αγωνιστεί ξανά σε φιλικό ματς, την επόμενη Κυριακή 4/9 στην Θεσσαλονίκη, απέναντι στην ομάδα του ΠΑΟΚ Β´.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Δ.Ελευθερόπουλος): (α΄ ημίχρονο): Κατσίκας, Τσαγκαλιδης, Καρασαλίδης, Δημητρίου, Ζέρης, Καραμπέρης, Σιόντης, Μασκανάκης, Σοφιανός, Ανάκογλου, Λιούμης.

(β΄ ημίχρονο): αγωνίστηκαν και οι: ΓιανναράκηςΔεληγιαννίδης, Πεταυρακης, Οικονόμου, Κανίς, Μούργος, Στίνα, Σαΐντ, Παντεκίδης.